Tayland Gezi Rehberi

Tayland coğrafi bölgeleri

Kuzey Tayland

Bu bölgede kesin bir yağmur sezonu bulunmamaktadır. Yağışlar ise genel olarak kısa sürmektedir. Ancak, Ağustos ila Ekim ayları arasında yağışlar artmaktadır. Kuzey Tayland coğrafyasında en sıcak aylar Nisan ve Mayıs olarak bilinmektedir. Bu dönemde, sıcaklıklar, 34-35 dereceye kadar çıkmaktadır. 

Bangkok ve Orta Tayland

Bu bölgenin yıl içerisindeki ortalama sıcaklığı 30 derece olarak bilinmektedir. Mayıs ila Ekim ayları arasında sıklıkla yağmur yağmaktadır. Ancak, yağışlar, bilhassa öğleden sonra azalmaktadır. Parçalı bulutlu bir gökyüzünün hakim olduğu Bangkok ve Orta Tayland’da 40 dereceyi bulan sıcaklıkların etkisinin azalması adına bahsettiğimiz yağışlara ihtiyaç duyulmaktadır. 

Güney Tayland

Tayland coğrafyasının belki de en garip bölgesidir. Çünkü, bu bölgedeki iklim, kendi içerisinde dahi farklılık göstermektedir. Örneğin, Tayland’ın diğer bölgelerine kıyasla buradaki yağmur sezonu daha uzun sürmektedir. Fakat, yağmur sezonunda oldukça güneşli günler veya havanın güneşli olduğu zamanlarda bir anda yağmur yağmasına rastlayabilirsiniz. Bu yüzden, Güney Tayland’ın iklimini doğu ve batı olarak incelemek gerekir. 

Güneybatı Tayland

Bu bölgede Aralık ila Nisan ayları arasındaki dönemde yağış miktarı daha azdır. Ancak, bu bölgede dahi iki farklı yağmur dönemi bulunmaktadır. Muson dönemi Mayıs ayında başlamaktadır. Haziran ayının ortasına kadar devam etmektedir. Güneybatı Tayland’da bu dönemde önce yağmur yağmasına ardından da havanın bir anda güneş açmasına rastlanmaktadır. Bu durum, Güneybatı Tayland seyahat hayali kuruyorsanız sizi bir miktar düşündürebilir. Ağustos ayının ortalarında ise bu bölgedeki esas Muson dönemi başlamaktadır. Bu dönem; Ekim ayına kadar devam etmektedir. Bu bağlamda, Ağustos ila Ekim arasındaki dönem, ülkeyi ziyaret etmek için pek uygun değildir. Bölgede, Kasım ayından sonra güneşli günlerin sayısı artmaya başlamaktadır. 

Güneydoğu Tayland

Ülkenin güneyinde ve Phuket Adası’ndan yalnızca 250 km uzakta olan bu bölgede yılın en güneşli dönemi yaz ayları olarak bilinmektedir. Bu dönemdeki sıcaklıklar 40 dereceyi geçmektedir. Bilhassa, Nisan ve Mayıs aylarında yılın en sıcak günleri yaşanmaktadır. Daha serin bir zamanda ziyaret etmeliyim diyorsanız Ocak ve Şubat ayları tam size göre! Haziran ve Eylül arası dönem ise tahmin edebileceğiniz gibi tropik yağmurların olduğu bir dönemdir. Ancak, Musonların en şiddetli halinin olduğu dönem ise Kasım ayı olarak dikkat çekmektedir. Kasım dışında Ekim ve Aralık aylarının da son derece yağışlı olduğunu söyleyebiliriz. Aralık ayının ortasından itibaren ise bölgedeki güneşli günlerin sayısı artmaktadır. 

Sonuç olarak, Tayland’a gelmeyi düşünüyorsanız tatil planlarınızı kesinlikle mevsimlere göre yapmalısınız. Aksi takdirde, bilhassa Muson yağmurları, seyahatinizi kabusa çevirebilir!