Tayland Gezi Rehberi

Tayland Gezilecek Yerler

Tayland Gezilecek Yerler

Yazımızın en çok merak ettiğiniz kısmına geldik! Buraya kadar Tayland ile ilgili olarak aklınızda bazı fikirlerin oluştuğunu biliyoruz. Nerede ne yapmanız gerektiğine dair birtakım şeyler öğrenseniz de bu ülkede nereleri gezmeniz noktasında bir rehbere ihtiyacınız olacak! O halde başlayalım!

Tayland; daha önce de söylediğimiz gibi Budist tapınakları ile tanınan bir ülkedir. Asya kıtasının belki de en merak edilen ülkesi olan Tayland’a her yıl dünyanın farklı yerlerinden binlerce insan gelmektedir. Başkent Bangkok en gelişmiş şehir olmakla beraber cennetin dünyadaki tasviri olan Phuket, eşsiz güzellikteki Pattaya, Ayutthaya, Chiang Mai, Sukhothai, Krabi, Satun gibi şehirlerin de mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Gelin hep birlikte bu şehirlerde nerelerin görülmesi gerektiğini inceleyelim!

Bangkok Gezilecek Yerler

Bu şehrin isminin neden Bangkok olduğunu hiç düşündünüz mü? Dünyanın en zor dillerinden birisi olan Thai diline göre Bangkok; Melekler Şehri anlamına gelmektedir. Bangkok’un güzellik bakımından kendisine verilen bu ismi sonuna kadar hak ettiğini söyleyebiliriz. 1782 yılında kurulan bu şehir; Tayland’ın hem modern hem de geleneksel tarafını en iyi şekilde yansıtmaktadır. Dünyanın en güzel deniz tatili yapılacak şehirlerinden birisi olmasının yanı sıra doğu kültürünü ve Budizm’i yansıtan detaylar barındırmasından dolayı oldukça değerlidir. Bangkok’ta görkemli binaları ve tapınakların yanı sıra Avrupa’yı kıskandıracak türden modern binalar ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Şehrin merkezi olarak bilinen Siam Meydanı; AVM’lerin yanı sıra şehirdeki en güzel yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Bangkok denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Wat Phra Kaew tapınağı olmaktadır. Tapınak kompleksinin içerisinde yüzden fazla yapı bulunmaktadır. 300 yıllık bir geçmişe sahip olan bu tapınak; taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Bunun yanı sıra, tapınaktaki en değerli parçalardan birisi ise Zümrüt Buda heykeli olarak dikkat çekmektedir. Tapınağa girişin ücretli olduğunu da eklemeliyiz. Şehrin başka bir tapınağı ise Wat Traimit olarak dikkat çekmektedir. Tapınağın içerisinde bulunan 5.5 ton ağırlığındaki som altında Buda heykelini görünce çok heyecanlanacaksınız. Bu tapınak için ücret ödemeniz gerekir.

Bangkok denildiği zaman akla gelen yerlerden birisi de Çin Mahallesi olmaktadır. Bangkok’un inşa edilmesi sırasında aktif olarak görev yapan Çinliler; daha sonrasında bu mahalleye yerleşmişlerdir. Çin kültürüne ilgi duyuyorsanız bu mahalleyi bir kere gezmenizi tavsiye edebiliriz. Wat Arun Şafak Tapınağı; Bangkok’un Thonburi bölgesinde bulunmaktadır. Şafak tanrısına adanması için inşa edilen bu tapınağı görmek için yine ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra, Sri Guru Singh Sabha Tapınağı ile beraber Kral Rama tarafından inşa edilen Dusit; mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Bangkok’a gelmişken kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi de Rattanakosin olmaktadır. Şehrin en ünlü tarihi eserlerini ve müzelerini içinde barındıran Rattanakosin’i gördüğünüz andan itibaren ben nereye geldim diyeceksiniz. Burada National Museum Tayland tarihine ait son derece değerli ve zengin bir koleksiyon bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yine bölgede bulunan Wat Phao tapınağı; şehrin hem en büyük hem de yaşlılar tarafından en çok ziyaret edilen tapınağı olmasından mütevellit dikkat çekmektedir. Bunların yanı sıra, Şehir Sütunu Tapınağı ile Siriraj Medical Museum’u da muhakkak görmelisiniz.

Bangkok ile ilgili olarak sizlere tavsiye edebileceğimiz son yer ise şehrin merkezine son derece yakın bir konumda bulunan ve Amerikalı bir tüccar tarafından tasarlanan Jim Thompson House Museum olacaktır. Bu müzede, Uzak doğu kültürüne ait birçok değerli eseri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra, doğunun farklı mimarisine görür görmez hayran kalacaksınız.

Phuket Gezilecek Yerler

Phuket denilince akla harika bir adanın geldiğini herkes biliyor! Tayland ile hiçbir alakası olmayan insanlar dahi Phuket’i bilmektedir. Burası, hiç tartışmasız, Tayland’ın en çok turist çeken bölgesidir. Tayland’a bir köprü ile bağlı olması son derece estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Phuket’in sayısız özelliği bulunmaktadır. Herkesin hayran kaldığı doğal güzelliklerinin yanı sıra su altı zenginlikleri ve elbette çılgın gece hayatıyla Phuket herkesin görmek istediği bir şehirdir. Phuket adasını balayınızı geçirmek için de tercih edebilirsiniz. 2004 yılında yaşanan doğal felaketin ardından toparlanması biraz uzun süren Phuket; hayran kalacağınız detaylar ile aklınızı başınızdan alacak!

Phuket; Tayland adaları arasında konaklama başta olmak üzere eğlence mekanı ve restoran seçenekleri konusunda da birçok alternatife sahiptir. Burada birçok şey yapabilirsiniz. İstediğiniz takdirde her biri tarih kokan değerli mimari yapıları ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, dalış sporlarına katılarak harika vakit geçirebilirsiniz. Adanın plajları ise kaliteli olmakla beraber çok fazla kalabalık değildir. Kata, Patong, Karon, Surin, Kamala Bang Thao gibi plajları muhakkak görmelisiniz. Phuket yakınlarında bulunan Phang Nga Körfezi ise bilhassa kalker tepeleri ile son derece meşhurdur. Bunun yanı sıra, Leonardo Di Caprio’nun The Beach isimli filminin çekildiği eşsiz güzellikteki Koh Phi Phi adası; Phuket’e son derece yakındır. Adaya neredeyse her gün gemi seferleri düzenlenmektedir. Phuket’e gelmişken bu adayı görmeden dönmemelisiniz.

 • Chalong Bay; Phuket’e gelen herkesin muhakkak görmesi gereken son derece güzel bir yer! Adanın doğu tarafında yer almaktadır. Çok renkli bir atmosferi bulunmaktadır. Gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla olmakla beraber eğlence ve alışveriş imkanlarının da çok iyi olduğunu söylemeliyiz.

 • Big Buddha; Chalong Bay’a gelen herkesin görmesi gereken bir yer olarak dikkat çekmektedir. Yerel halkın dua etmek için geldiği bu heykelin eşsiz tasarımına kesinlikle hayran kalacaksınız.
 • Karon Beach; adanın en uzun üçüncü plajı olmakla beraber harika bir görünüme sahiptir. Kaliteli otelleri, eşsiz mutfak lezzetleri, alışveriş fırsatları ile size hayal ettiğinizden çok daha fazlasını sunacaktır.
 • Patong Beach& Bangla Road; herkesin görmesi gereken detaylara sahiptir. Patong Beach; adanın en ünlü plajı olarak tanınmaktadır. Bunun yanı sıra, Bangla Road; gece hayatı konusunda harika imkanlara sahiptir. Plaj; doğa harikası olmakla beraber gündüz vakitlerinde turkuaz rengini alan denizi ve altın sarısı kumsalı ile buranın cennetten bir köşe olduğunu söylemeliyiz.
 • Kata Beach; Patong Beach kadar olmasa da size güzel imkanlar sunmaktadır. Plajın palmiye ağaçları ile çevrili olmasına hayran kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Mayıs ila Ekim ayları arasındaki dönemde buraya geldiyseniz sörf yapabilirsiniz. Kata Beach’in etrafında birbirinden kaliteli restoranlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, eğlence mekanlarının sayısı da bir hayli fazladır.
 • Old Phuket; Phuket içerisindeki çok uluslu yapıyı gözlemlemek istiyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz. Burada, Taylandlılar dışında Çinliler, Hindistanlılar, Nepalliler, Malezyalılar ve farklı ülkelerden gelmiş insanlar yaşamaktadır. Burada Phuket adasının zengin kesiminin ikamet ettiğini söyleyebiliriz.
 • Phuket FantaSea; 60 dönümlük bir alanda faaliyet gösteren Phuket FantaSea; fillerin kullanıldığı birbirinden güzel gösterilerin olduğu bir mekandır. Yüzlerce fil ve farklı hayvanlar ile beraber insanların da dahil olduğu farklı türden şovlar yapılmaktadır. Tayland kültürüne ait geleneksel öğelerin fantastik unsurlarla bir araya getirildiği şovlara hayran kalacaksınız. Her yaş grubuna hitap eden etkinlikler düzenlenmektedir.

Pattaya Gezilecek Yerler

Tayland’ın en çok görülmek istenilen yerlerinin başında Pattaya gelmektedir. Burası; başkent Bangkok’a 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Birbirinden güzel renkli plajlarının yanı sıra oldukça canlı ve enerjik bir gece hayatı vardır. Bu yüzden, Tayland’a geldiyseniz Pattaya’yı görmeden bu geziyi asla bitirmemelisiniz. Tayland’a geldikten sonra Pattaya’ya ulaşmak için taksi, minibüs veya otobüs ile ortalama iki saat sürecek bir yolculuk yapmalısınız. Toplu taşıma sayesinde yalnızca 10 liraya ulaşımınızı sağlarken taksi için ortalama 100 lira ödemeniz gerekli olabilir. Bangkok’tan Pattaya’ya olan ulaşımınızı ise otobüs sayesinde çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şehir içerisinden ise mototaksilerin yanı sıra minibüs ve benzeri araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tayland’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi Pattaya’da da sayısız Budist tapınak bulunmaktadır. Bilhassa, Pattaya’ya çok yakın mesafede bulunan Ko Chang ile Ko Samet adalarının kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, Koh Larn; Pattaya’nın eşsiz güzellikteki yerleri arasında bulunmaktadır. Bu adalara ulaşım için genellikle feribot kullanılmaktadır. Ayrıca, başka deniz araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu iki adada da çok sayıda göz alıcı ve temiz kumsal bulunmaktadır. Pattaya’nın bilhassa erkekler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Özellikle Haad Pattaya; çok fazla sevilmektedir. Bunun yanı sıra, aileniz ile beraber gidebileceğiniz yerler arasında Haad Jomtien ve Haad Naklua bulunmaktadır.

Ayutthaya Gezilecek Yerler

Bangkok öncesindeki başkent olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Burası da tıpkı diğer Tayland şehir ve adaları gibi tapınaklar bakımından son derece zengindir. Bu şehrin asıl başkent olan Bangkok’a olan uzaklığı ise yalnızca iki saattir. Bunun yanı sıra, bu şehre düzenli olarak seferler gerçekleştirilmektedir. Turları tercih etmiyorsanız otobüsle de rahatça gidebilirsiniz. Otobüs ücretlerinin ortalama 50 baht olduğunu söyleyebiliriz.

Ayutthaya tapınakları; aynı zamanda Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Bu tapınaklarda bilhassa akşam saatlerinde gerçekleştirilen ışıklandırma sayesinde ortaya harika görüntüler çıkmaktadır. Bölgede bulunan en önemli tapınaklardan bahsetmek gerekirse;

 • Wat Chai Wattanaram; şehrin en eski ve dikkat çeken tapınakları arasında bulunmaktadır. 400 yaşındaki bu tapınağa giriş için belirli bir ücret ödenmektedir.
 • Wat Ratchaburana; 500 yaşında olmasıyla dikkat çekmektedir.
 • Wat Phu Khao Thong; Burmalılar tarafından inşa edilmiştir. Diğer tapınaklara kıyasla daha farklı özellikler taşımaktadır.
 • Wat Yai Chai Mongkol; 700 yıllık bir yapı olmasından dolayı beğeni toplamaktadır.
 • Wat Phra Mahahhat; köklerin arasında bulunan oldukça popüler Buda yüzünü içermektedir.
 • Tüm bunlara ek olarak, Wat Phanan Choeng, Wat Phra Sanphet, Viharn Phra Mongkol Bopit gibi tapınakların da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Chiang Mai Gezilecek Yerler

Tayland’ın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Başkent Bangkok’a yaklaşık 650 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tayland’ın en eski yerleşim yerleri arasındadır. Geçmiş dönemlerde Lanna krallığına başkentlik yapmış olması onu diğer şehirlerden farklı kılmaktadır. Chiang Mai’nin bünyesinde birçok tarihi tapınak ve değerli yapı bulunmaktadır. Bu şehir; aynı zamanda Tayland’ın en hareketli ve canlı şehri olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde dilek feneri festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Tayland’ın belki de en geleneksel şehri olarak dikkat çekmektedir. Yerleşik olarak hayatlarını devam ettiren kabileler; varlıklarını ve kültürlerini devam ettirmek adına ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Siz de bu kabileleri ziyaret etmek istiyorsanız bunun için özel olarak düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Söz konusu kabileye Uzun Boyunlular adı verilmektedir. Bu kabilenin kadınları; beş yaşından itibaren boyunlarına taktıkları ve yıllar içerisinde sayısını arttırdıkları halkalar ile bilinirler. Kabilenin neden böyle bir şey yaptığına dair birçok inanış bulunmaktadır. Her şeyden önce, diğer kabilelere kıyasla daha farklı olmak istediklerini söylemek gerekir. Ayrıca, vahşi hayvanlardan korunmak adına bu halkaları taktıklarına dair farklı bir inanış da bulunmaktadır.

Chiang Mai’ye geldiyseniz gezip görebileceğiniz çok fazla yer bulunmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi bu şehir tapınaklarıyla meşhurdur. Şehrin en önemli tapınağı ise Wat Phrathat Tapınağı olarak bilinmektedir. 700 yaşında olmasıyla dünya tarihine geçen bu yapıya ulaşmak için uzun bir merdiveni çıkmak gerekmektedir. İkinci bir tapınak ise Wat Chiang Tapınağı olarak geçmektedir. Şehrin geçmiş dönemdeki sahipleri olan Lanna halkının yaşantısına ve kültürüne ait izlerin bulunabileceği bu yapı ise Wat Vhedi Luang olarak bilinmektedir. Bu yapıya görür görmez hayran kalacaksınız. Chiang Mai’nin dünya çapındaki ünlü tapınağı ise Wat Rong Khun olarak bilinmektedir. Gezginler tarafından Beyaz Saray olarak nitelendirilmiş bu tapınağın da kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Chiang Mai’de yukarıda bahsettiğimiz tapınakların haricinde çok sayıda park, müze ve bahçe yer almaktadır. İstediğiniz takdirde, bu yapıların her birini ziyaret edebilirsiniz. Bilhassa Dokmai Bahçesi; kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir. Bitki çeşitliliği açısından son derece zengin olan bu bahçeyi ziyaret ederek kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Son olarak, Chiang Mai’de yerel hayvanları doğal ortamlarında ziyaret etmek için belirli turların düzenlendiğini de söylemeliyiz.

Sukhothai Gezilecek Yerler

Görülmeye değer başka bir Tayland şehri ile karşınızdayız. Tayland’ın Budist tapınaklarıyla ünlü olan bu şehrinde görülmesi gereken birçok yapı bulunmaktadır. Başkent Bangkok’un 400 km kuzeyinde bulunan Sukhothai; geçmiş dönemlerde Siam İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. 13.yy’dan itibaren varlığını devam ettiren Sukhothai’nin sahip olduğu yapılar; Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Şehirdeki tarihi park içerisinde bulunan bu yapıları görmek için belirli bir giriş ücreti ödemeniz gerekir.

Sukhothai; Tayland geçmişini merak edenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Hem Tayland kültürü hem de Budizm hakkında birçok şey öğrenebileceğiniz yapılar burada bulunmaktadır. Sukhothai; yıl içerisinde düzenlenen festivalleriyle de beğeni toplamaktadır. Loi Krathong festivallerine denk gelirseniz mutlaka katılmalısınız. Diğer Tayland şehir ve adalarında olduğu gibi burada da görmeniz gereken tapınaklar yer almaktadır. Bu tapınakların başında Wat Mahahat ilk sırada gelmektedir. 13.yy’da inşa edilen bu yapının dışında ise oldukça büyük bir Buda heykeli yer almaktadır. Bu heykel sayesinde şehrin eski yerleşim yerinin dini merkezi olduğu tahmin edilmektedir.

Sukhothai’de mutlaka görülmesi gereken bir diğer tapınak ise çevresinde birçok fil heykelinin bulunduğu Trapang So tapınağı olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, 2.yy’dan kaldığına inanılan Phra Pai Luang tapınağı ise taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı muhteşem oymaları sayesinde beğeni toplamaktadır. Wat Si Chum tapınağında bulunan yaklaşık 15m boyundaki Buda heykelinin de görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Wat Sa Si; Sukhothai’nin önemli tapınaklarından birisidir. Yapay bir göletin ortasına inşa edilmesinden dolayı önem taşımaktadır. Diğer tapınaklarda olduğu gibi bu tapınağın girişinde de Buda heykeli bulunmaktadır.

Sukhothai’nin önemli yerlerinden bahsettikten sonra bu şehre nasıl gidileceğini de söyleyelim. Başkent Bangkok üzerinden bu şehre gelmek istiyorsanız havayolunu veya karayolunu kullanabilirsiniz. Ancak, otobüsle gelmek ortalama yedi saat sürmektedir. Buna ek olarak, Bangkok’un havalimanlarından birisi olan Suvarnabhumi’den bu şehre düzenli olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Hem otobüs hem de uçak fiyatları uygun olmakla beraber seyahat planınızı yaparken mesafeleri göz önüne almalısınız. Yine, şehir içinde de mekanlar arasında belirgin mesafeler yer almaktadır.

Krabi Gezilecek Yerler

Tayland denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi de Krabi olmaktadır. Deniz turizmi açısından Tayland’ın belki de en önemli bölgesidir. Oldukça temiz bir denizi ve plajları bulunmaktadır. Aynı zamanda, denizden ve karadan yükselen kalker tepeleri; taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı bir görünüm sunmaktadır. Krabi’ye geldiyseniz buradaki plajlara uğramadan kesinlikle dönmemelisiniz. En ünlü plajlar arasında Railay, Rai Leh East, Phra Nang, Khlonh Muang, Ao Nang ve Tub Kaek yer almaktadır. Burada bulunan plajlar sayesinde harika vakit geçirebilirsiniz.

Plajların yanı sıra Krabi nehrinin her iki yakasında bulunan ikiz tepeler; şehrin sembolü olarak kendisini göstermektedir. Bu tepeleri ziyaret etmek için düzenlenen tekne turlarına muhakkak katılmalısınız. Buna ek olarak, Prens Lagünü; Krabi’nin kesinlikle görülmesi gereken mekanları arasında bulunmaktadır. Lagünü gören herkes kendisini bir masal diyarında hissedecektir. Fakat, lagüne tırmanmak pek kolay değil! Bu yüzden, tırmanış sırasında size rehberlik edecek insanlara ihtiyacınız olacak. Phra Nang Mağarası ise Krabi’nin en ilginç yapıları arasında bulunmaktadır. Bu mağaraya aynı zamanda Elmas Mağarası adı verilmektedir. Bu mağarada bulunan ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz coğrafi oluşumlar sayesinde kendinizi çok şanslı hissedebilir ve çok şey öğrenebilirsiniz.

Elmas Mağarası’nın içerisine inşa edilmiş olan Wat Tham Seua Tapınağı da Krabi’nin değerleri arasında bulunmaktadır. Krabi; sahip olduğu coğrafi yapılar sayesinde yalnızca tek bir sporun yapılmasını ön plana çıkarmaktadır. Kaya tırmanışı konusunda istekli ve deneyimli olduğunuz takdirde bu sporu burada yapma şansına erişebilirsiniz. Krabi’ye yalnızca kaya tırmanışı için gelen birçok ziyaretçi bulunmaktadır. Buna ek olarak, sertifika sahibi ziyaretçiler için de yakın adalara dalış turları düzenlenmektedir. Krabi’nin hemen yakınında bulunan Koh Hang adası da buraya geldiğiniz takdirde dikkatinizi çekecek yerler arasında bulunuyor. Burada bulunan çok sayıda plaj sayesinde harika vakit geçirebilirsiniz. Krabi’deki diğer adaları kolay bir şekilde ziyaret etmek istiyorsanız kano kiralamayı tercih etmelisiniz.

Krabi hakkında bu kadar detay öğrendikten sonra aklınızda buraya nasıl ulaşabilirim sorusu bulunacaktır. Krabi’ye ulaşmak için Bangkok üzerinden yapılan uçak seferlerini tercih edebilirsiniz. Bangkok’tan Krabi’ye düzenli olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, bütçem az ama vaktim çok diyorsanız yaklaşık 12 saat süren otobüs yolculukları sayesinde Krabi’ye gelerek bahsettiğimiz bu eşsiz güzelliklere tanıklık etme şansına ulaşabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış!

Satun Gezilecek Yerler

Tayland’a gelen herkesin kesinlikle görmesi gereken farklı bir yeri daha tanıtıyoruz. Güney Tayland’da bulunan Satun; dikkat çekici bir detay ile anılmaktadır. Bu bölgede Müslüman halk çoğunluktadır. Aynı zamanda, bu bölge, Malezya ile sınır oluşturmaktadır. Satun; Tayland sınırları içerisinde bulunan en turistik mekanlardan birisidir. Yemyeşil doğasının yanı sıra beyaz kumlu sahilleri ve berraklığına hayran kalacağınız denizi ile beraber size harika bir tatil seçeneği sunmaktadır. Bir Bangkok kadar olmasa da Satun’un da Tayland ziyaretçilerinin ilk tercihleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, şehre bağlı adalar da güzellikleri ve kalitenin adresi olmalarıyla dikkat çekmektedir.

Satun’a bağlı olan çok sayıda ada bulunmaktadır. Ko Tarutao, Ko Li Pe, Ko Khai ve Adnag; mutlaka görmeniz gereken adalar arasında yer almaktadır. Bu adalar arasında ilk sırayı Adnag’a ayırmalıyız. Yemyeşil doğası ve şırıl şırıl akan şelaleri ile Adnag adasında cennetten farksız bir gün geçirebilirsiniz. Buna ek olarak, Tarutao Ulusal Parkı; sahip olduğu doğal güzelliklerinden ötürü Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Tham Le Stegodon mağarası da çok büyük olmasıyla dikkat çekmektedir. Mağaranın içerisinde bir de nehir bulunmaktadır. Bu nehirde yapılan kano yolculuğu ile harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bilhassa yolculuk sırasında rastlayacağınız sarkıt ve dikitler sayesinde adını coğrafya derslerinden duyduğunuz bu yapılara yakından tanıklık etme şansı yakalayacaksınız. Satun denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de belki de adanın sembolü olarak bilinen Lover’s Gate’dir. Taylandlıların farklı inanışlarının olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu noktada, yine bir Tayland inanışına göre Lover’s Gate’in altından geçen çiftlerin bir daha ayrılmayacaklarına inanılmaktadır.

Satun; yukarıda anlattığımız gibi çok güzel bir yer olsa da ulaşım konusunda biraz sıkıntılı! Çünkü, buraya doğrudan yapılan herhangi bir uçak ve tren seferi bulunmuyor. Bu yüzden, Bangkok üzerinden Satun’a ulaşmak istiyorsanız önünüzdeki tek alternatif şehirlerarası otobüslerden faydalanmak!

 

Tayland Ulusal Parkları

Tayland gezilecek yerlerden bahsederken ülkede bulunan ulusal parklara ayrı bir paragrafta değinmek gerekir. Ang Thong milli parkı başta olmak üzere Pai, Khao Yai milli parkı, Phetchaburi, Mae Hong Son, Phimai, Khao Sok milli parkı, Phraya Nakhon mağarası ve Khao Sam Roi Yot ulusal parkı vaktiniz varsa ve ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı çekmiyorsanız muhakkak görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Koh Samui Gezilecek Yerler

Güney Tayland’ın muhakkak görülmesi gereken yerleri arasındadır. Cennet adası olarak bilinmektedir. Kendi kendini yöneten bu ada; aynı zamanda Phuket adasının ardından Tayland’ın en büyük adası olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde 1.5 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Cennet kadar güzel bir ada olan Koh Samui; bilhassa kumlu sahilleri, mercan resifleri ve filmlerde gördüğünüz Hindistan cevizi ağaçlarıyla popülerdir.

Koh Samui’de gezip görebileceğiniz çok fazla yer bulunuyor. Mumyalanmış keşiş sayesinde Tayland kültürüne dair çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, oldukça dikkat çekici güzellikteki Na Muang şelaleri de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ülkenin manzarasına hayran olanlar ve dini özellikleri hakkında bilgi almak isteyenler için Gizli Buda Bahçesi mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak listeye eklenmelidir. Büyük Buda; yalnızca mimari yapısıyla değil aynı zamanda etkileyici günbatımıyla da hayran kalacağınız detaylar taşımaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Ang Thong Ulusal Deniz Parkı başta olmak üzere balıkçı kasabası Samui, Hin Yai ve Hin Ta kayaları, Wat Plai Laem, Maenam Beach, Koh Tao; vaktiniz varsa muhakkak görmeniz gereken yerlerden yalnızca birkaçıdır. Ilık havası ve palmiyeli plajları sayesinde bu cennet kadar güzel mekanı yıl içerisinde Muson yağmurlarının olmadığı her dönemde ziyaret edebilirsiniz.

Hua Hin Gezilecek Yerler

Tayland denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi de Hua Hin olmaktadır. Hua Hin; kalabalıktan hoşlanmayan ve sakin bir şekilde tatil yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. İnsana huzur veren bir sahil şeridi bulunmaktadır. Ayrıca, Tayland’ın birçok yerinde bulamayacağınız kadar ılık ve temiz bir havası vardır. Geçmiş yıllarda değerli özelliklerinden dolayı kraliyetin yazlığı olarak kullanılan Hua Hin; Bangkok ile ulaşımının kolay hale gelmesi ve tren istasyonunun yapılması sayesinde gelişimini her geçen sürdürüyor.

Hua Hin’de kış ayları haricinde her dönemde yağışa rastlayabilirsiniz. Burası; bilhassa ailesiyle tatil yapmak isteyenler için son derece uygun bir yer! Hatta, Türkiye’nin bazı tatil kesimlerinde olduğu gibi Taylandlı emekli vatandaşların da tatil yapmak için Hua Hin’i tercih ettikleri biliniyor. Burada eşsiz güzellikteki sahil şeridinin yanı sıra birçok kişinin görmek için can attığı Budist tapınaklar da bulunuyor. Şehrin her yerinde Budist tapınakların olması bölgede Budist nüfusun fazla olduğunu gösteren detaylardan yalnızca birisi! Hua Hin; güzel olduğu kadar tehlikeli de bir yer! Çünkü, dikkatli olmadığınız takdirde bir maymun tarafından saldırıya uğrayabilirsiniz.

Hua Hin; daha önce de söylediğimiz gibi sahil şeridinin önemli bir yer kapladığı şehirdir. Bu yüzden, gezmek istediğiniz yerlerin çoğunun çevre bölgelerde olduğunu hatırlatmalıyız. Ulaşım konusunda sıkıntı çekmemek adına merkezden kiralayacağınız bir araçla çevrede bulunan tarihi bölgeleri, mağaraları, heykelleri ve tapınakları ziyaret edebilirsiniz. Yüz yıl öncesine kadar kraliyet ailesinin yaşam alanı olan Hua Hin’de o dönemden kalma son derece ihtişamlı eserler halen daha varlığını devam ettirmektedir. Huay Mongkol Temple, Phraya Nakhon mağarası, Hua Hin tren istasyonu, Maymun Dağı ve Khao Luang mağarası; Hua Hin’de kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır. Son olarak, Hua Hin’de konaklama seçeneklerinin son derece fazla olduğunu söylemeliyiz. Şehrin göbeğinde bulunan pansiyon, hostel ve daha birçok seçenek ile uygun fiyatlı konaklama şansına erişebilirsiniz.

Chiang Rai Gezilecek Yerler

Tayland coğrafyasında kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi de Chiang Rai olmaktadır. 200 bin nüfusuyla Tayland’ın belki de en düşük nüfuslu şehirlerinden birisi olsa da bünyesinde son derece değerli yapılar bulunmaktadır. Bu yapıların başında şehrin saygın üniversiteleri ve tesisleri ilk sırada gelmektedir. Chiang Rai; bilhassa tarihsel ve kültürel mirasından dolayı beğeni toplamaktadır. Buna ek olarak, şehrin doğal güzellikleri de kesinlikle görülmeye değerdir. 1262 yılından bu yana Tayland coğrafyasında bulunan Chiang Rai; aynı zamanda Tayland toprakları içerisindeki en çok saygı duyulan Buda heykeline sahiptir. Bu heykelin içerisinde güzel bir yeşim taşının keşfedildiğini de söylemeliyiz.

Tayland’ın bu kadar şehri ve adası varken neden Chiang Rai’ye gitmeliyim diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat, burada başka hiçbir yerde bulamayacağınız çok farklı ve sakin bir ortamla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kentin oldukça etkileyici bir mimarisi bulunmaktadır. Tapınak mimarisi başta olmak üzere sanatsal mekanlar, müzikler ve çok hoşunuza gidecek yemek kültürü ile bu şehir; Tayland geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Ancak, Chiang Rai’nin kardeş şehri olarak bilinen Chiang Mai’ye kıyasla gece hayatı, eğlence ve alışveriş konusunda daha az seçeneğe sahip olduğunu ifade edebiliriz. Ancak yine de gece pazarı başta olmak üzere Caz Festivali ve Cumartesi Yürüyüş Gecesi gibi etkinlikler sayesinde bu şehrin de turizm açısından fena olmayan imkanlar sunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, şehrin rıhtım bölgesinde Tayland’ın belki de en lüks otelleri bulunmaktadır.

Chiang Rai’de nereleri görmeliyim diye düşünüyorsanız bu şehirde çok etkileyici cazibe merkezlerinin olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca, şehrin rahat atmosferinden dolayı insanlar özgür olmanın tadını sonuna kadar çıkarırlar. Aynı zamanda, her ne kadar lüks oteller bulunsa da şehirdeki konaklama alternatifleri son derece uygun fiyatlıdır. Bütçenize uygun her çeşit konaklama seçeneğini bu şehirde bulabilirsiniz. Chiang Rai’ye mutlaka gelmenizi gerektiren detaylardan birisi de mutfak kültürü olmaktadır. Bilhassa yerel mutfak lezzetlerinin bu şehri farklı kılan detayların başında geldiğini söyleyebiliriz. Dürüst olmak gerekirse, Chiang Rai; gece hayatı bakımından size çok fazla bir şey vaat etmiyor. Ancak, yine de doğal güzellikler başta olmak üzere tarihi ve kültürel mirası yüzünden de bu şehri gezip görmek için vakit ayırmanız gerektiğini söylüyoruz.

Chumphon Gezilecek Yerler

Tayland’ın alternatif şehirlerinden birisi ile karşınızdayız. 40 bin dolaylarındaki nüfusu ile kalabalık olmayan son derece samimi ve sakin bir coğrafyayı temsil etmektedir. Ayrıca, bu bölgenin tamamıyla komünal bir yaşama sahip olduğunu söylemeliyiz. Burada birden çok boy yaşamaktadır. Bölge halkının temel geçim kaynağı ise tarımdır. Tarıma elverişli arazilerin çok olmasından mütevellit bölge halkı tarım sayesinde fena olmayan bir gelir elde ederler. Bangkok’tan 463 km uzaklıkta bulunan bu şehri ziyaret etmek için çok fazla sebebiniz olmayabilir. Fakat, yine de başka şehirlerden geçerken vakit bulduğunuz takdirde bu şehri de gezi listenize ekleyebilirsiniz. Ülkede birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Hem lüks hem de uygun fiyatlı seçenekler vardır. Son olarak, şehirdeki ortalama sıcaklıkların 25 ila 28C arasında olduğunu söylemeliyiz.

Trat Gezilecek Yerler

Tayland’ın ekonomik açıdan gelişmesinde önemli bir yere sahip olan şehirdir. Geçmişi çok eskilere dayanan bu şehir stratejik bir konuma sahiptir. Bunun yanı sıra, gezilip görülecek yerler bakımından zengindir. Ao Tan Khu; bilhassa yerel halkın dinlenmek ve tatil amacıyla tercih ettiği benzersiz kumsalıyla beğeni toplayan harika bir sahil şerididir. Buna ek olarak, Mu Ko Chang Ulusal Parkı; deniz ulusal parkı olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. İçerisinde 52’den fazla ada bulunmaktadır. Parkta son derece temiz ve berrak deniz suyu vardır. Aynı zamanda, Ko Chang takımadaları koruma altındadır. Son olarak, Ko Mak adası; çok sevimli ve görülmesi gereken bir adadır. Hindistan cevizi ağaçlarının yanı sıra sık çalılık ve kauçuk adalarının bulunduğu bu adayı gördüğünüz takdirde çok seveceksiniz. Eşsiz güzellikteki koyunun yanı sıra kumlu plajı ve kristal şeklindeki suyundan dolayı dikkat çekici nitelikler taşımaktadır.

Bunun yanı sıra, KoPui; her dönem ulaşıma açık bir adadır. Yerel halkın rahatlamak ve dinlenmek adına tercih ettiği bir bölgedir. Ülkenin en büyük üçüncü adası olan Ko Chang ise yine bu topraklarda bulunmaktadır. Geçmişte yerleşime açık olmayan bu ada şimdilerde gemilerin muson yağmurlarından korunmak adına sığındıkları ve bu sayede yemek ve su buldukları bir adaya dönmüştür. Wat Phai Lom Tapınağı; Budistlerin herkese açık olan bahçesinde meditasyon yaptıkları bir yer olarak dikkat çekmektedir. Burada aynı zamanda Budist Anıtı Müzesi de bulunmaktadır. Wat Yotha Nimit içerisinde birçok antika saklanmaktadır. Sonuç olarak, Trat; yolu düşenlerin kesinlikle görmesi gereken mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Trang Gezilecek Yerler

600 bini aşkın nüfusuyla Tayland’ın önemli şehirleri arasında bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar uzanan tarihinin yanı sıra doğal güzellikleri de beğeni toplamaktadır. Bunun yanı sıra, bu şehrin kendine has bir mutfak kültürü vardır. Taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı kumlu sahilleri ve yıl içerisinde düzenlenen yerel festivalleriyle Trang’ın turistler için önemli bir cazibe merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

Trang görülecek yerler arasında ilk sırada Tham Morakot bulunmaktadır. Kalker tünelinin farklı bir güzelliği vardır. Aynı zamanda, milli park olarak kullanılmaktadır. Giriş için belirli bir ücret ödenmektedir. Turistler için düzenlenen turlarda mutlaka gidilen yerler arasında bulunmaktadır. Turistlerin çok olduğu yüksek sezonlarda kalabalık bir yer olduğundan bahsetmek gerekir. İkinci sırada ise Hat Chao Mai Ulusal Parkı bulunmaktadır. Geniş sahili ve çeşitli adaları sayesinde görülesi detaylar taşımaktadır. Bunun yanı sıra, bu parkta birçok hayvan türüne rastlamak mümkündür. Trang şehrinde yer alan Meunram Tapınağı; dikkat çeken yerlerden bir diğeridir. Tütsü dumanlarıyla bir Çin tapınağı olduğunu ifade etmek gerekir. Dış dekorasyonu oldukça sade iken iç dekorasyonunda birçok farklı detay kullanılmıştır.

Libong Archipelago Vahşi Yaşam Alanı; koruma altındaki bazı canlıların bulunduğu yer olarak dikkat çekmektedir. Nesli tükenmekte olan canlıları görebileceğiniz bu yaşam alanını ancak düzenlenen turlar ve size eşlik edecek rehberler sayesinde gezebilirsiniz. Ko Muk’ta bulunan Ko Cheuk Plajı ise yine hayran kalacağınız detaylar taşımaktadır. Şnorkelle yüzmek isteyenlerin buraya geldiğini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, benzer özelliklere sahip bir diğer plaj olan Ko Waen’i de yolunuz düştüğü takdirde muhakkak görmelisiniz.

Surat Thani Gezilecek Yerler

Tayland’ın güney kesiminin en geniş bölgesi olarak bilinmektedir. Stratejik açıdan önemli bir yer olsa da buraya gelen turistler için çok fazla alternatif sunmadığını söylemek gerekir. Ancak, Surat Thani’ye bağlı olan Ko Samui adası; mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Buna ek olarak, Surat Thani’nin farklı bir hikayesi bulunmaktadır. Bu bölgenin ismi; iyi insanların şehri gibi bir anlama sahiptir. Bu şehre böyle bir isim verilmesi ise halkın önemli bir kısmının Budizm inancına bağlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Surat Thani’ye gitmek istiyorsanız bunun için en uygun zaman Kasım ila Nisan ayları arasında olacaktır. Bu aylar arasında hava koşullarının son derece uygun olmasından dolayı plajlar dahil olmak üzere şehrin her bir yanını gezmek mümkün olacaktır. Şehirde konaklama seçenekleri bir hayli fazladır. Hem ekonomik hem de lüks otel seçenekleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bu şehre geldiğiniz takdirde bilhassa Ekim ayındaki Chak Phra festivaline katılmalısınız. Gezilecek önemli yerler arasında Khao Sok Ulusal Parkı, Cennet Park Çiftliği, Angthong Ulusal Deniz Parkı bulunmaktadır. Buna ek olarak, hem yerli halkın hem de turistlerin gerçekleştirmekten en çok zevk aldıkları aktivitelerin başında dalış aktiviteleri gelmektedir. Jeolojik yapısından dolayı şehrin dalış aktiviteleri için son derece uygun olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda, masaj ve terapi merkezlerini de gezmelisiniz. Khao Sok Ulusal Parkı’nda bulunan mağaraları gördüğünüz takdirde kendinizi çok şanslı hissetmelisiniz. Şehirde bilhassa turistler için çok sayıda şehir turu düzenlenmektedir.

Ranong Gezilecek Yerler

Tayland’ın güneyinde bulunan farklı bir şehir olarak dikkat çekmektedir. Şehrin kendi ismiyle anılan bir havaalanı bulunmaktadır. Şehir merkezinin 24 km güneyinde bulunan bu havaalanı sayesinde şehre havayolu ile ulaşım söz konusu olmaktadır. Şehirde yapılacak çok fazla bir şeyin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, yine de buraya gelmeyi tercih ederseniz size hitap eden birçok konaklama seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. 2Bedroom villa, A Day inn Ranong Hostel, Dream Cuisine, Montra Guesthouse gibi konaklama seçenekleri arasında tercih yapabilirsiniz.

Phi Phi Adası Gezilecek Yerler

Tayland’ın en meşhur adalarından birisi de Phi Phi adası olarak bilinmektedir. Krabi şehrine bağlı olmakla beraber çevredeki adaların en büyüğü olmasından dolayı önemlidir. Krabi şehrinden ve Phuket adasından kalkan botlarla bu adaya ulaşım sağlanmaktadır. Bu adanın kurulduğu ilk zamanlardaki nüfusunun çoğunluğu Müslümandır. Günümüzde de bu adada yaşayan Tayland vatandaşlarının en az yüzde 80’lik kısmının Müslüman olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, Tayland gezinizde Müslüman bir yere gitmeyi tercih ediyorsanız bu adayı seçebilirsiniz.

Phi Phi adasında gezip görebileceğiniz çok fazla yer bulunmaktadır. Adanın plajları, berrak ve tertemiz denizi, geçmişten bu yana korunmuş olan doğası ile harika bir ulusal park olduğunu ifade edebiliriz. Bu adada görülmesi gereken ilk yer Phi Phi Vivewpoint olarak dikkat çekmektedir. Adanın tamamını görmenizi sağlayan bu yüksek tepeye ulaşım bir hayli zordur. 186 metre yüksekliğinde bulunan bu noktaya ulaşmak adına ortalama 20 dakika yokuş çıkmanız gerekecektir. Tepeye çıkmanızla beraber hamaklarda vakit geçirerek adayı en güzel noktadan izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra, soğuk içecekler ve dondurma satışı da yapılmaktadır. Kled Kaeo enkazı; Phi Phi adasının farklı özellikler taşıyan mekanı olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Enkaz dalışı tutkunlarının bu adaya gelme sebebi Kled Kaeo enkazı ile yakından alakalıdır. Eşsiz güzelliğe sahip olan adada geçmişten bu yana batmış iki gemi enkazı bulunmaktadır. Enkaz dalışçıları için belki de dünyadaki en uygun ortam bu adada yer almaktadır. Bilhassa geminin en dip noktasının enkaz dalışçıları için eşsiz bir deneyime ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Bu spora yeni başlayanlar için son derece uygun bir mekandır.

Maya Koyu; Phi Phi adasına gelen herkesin hayran kalacağı kadar güzel bir yerdir. 1999 yılından bugüne kadar Phi Phi adasının ana çekim merkezi olmaktadır. Koy içerisinde sayısız plaj bulunmaktadır. Bazıları çok küçük olmakla beraber her birinin eşsiz güzellikte olduğunu söylemek gerekir. İpeksi ve bembeyaz kumlarından dolayı söz konusu plajların her birinin doğa harikası olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, suyun altındaki eşsiz mercan kayalıkları ve egzotik balık türleri sayesinde Tayland’ın doğa harikası yerlerinin başında geldiğini söyleyebiliriz. Maya Koyu’nda 1999 yılında Kumsal isimli film çekilmiştir. Bu filmin çekilmesinin ardından dünyanın her bir yanından turistlerin bu koya geldiğini söylemeliyiz. Ancak, bu koyu ziyaret etmek için en uygun dönem Kasım ila Nisan ayları arasıdır. Son olarak, Koh Bida Nok ve Koh Bida Nai isimli iki adanın Phi Phi adasını eşsiz kılan detaylar arasında olduğunu söylemeliyiz.

Phangan Adası Gezilecek Yerler

Tayland’ın en büyük beşinci adası olarak dikkat çekmektedir. 1800’lü yıllarda Budist rahiplerin yerleşiminden bu yana varlığını sürdürmektedir. Bu ada; Tayland halkı için her zaman önemli olmuştur. Adada düzenlenen partiler sayesinde dünyanın her yerinden gelen insanlar eğlenme fırsatı yakalamışlardır. Sırt çantalı gezginlerin uğrak noktası olan bu ada; bilhassa Full Moon partisi ile adını duyurmaktadır. Buna ek olarak, adada kimsenin uğramadığı, sessiz, sakin ve huzurlu yerler bulmak da mümkündür. Dalış yapmak ve kano ile su yollarında gezmek; adada mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında bulunmaktadır.

Lopburi Gezilecek Yerler

Tayland’ın en eski şehri olmakla beraber maymunlar şehri olmasından dolayı ayrı bir popülerliğe sahiptir. Ancak, oldukça küçük bir şehirdir. Bu yüzden, yalnızca bir gün içerisinde gezilmesi dahi mümkündür. Bunun yanı sıra, adanın kırsal bölgeleri de bulunmaktadır. Fakat, şehirdeki tapınakları gezmeyi planlıyorsanız bu tapınakların içerisinin maymunlar ile dolu olduğunu söylemeliyiz. Tayland’ın en eski Budist tapınaklarının olduğu bu şehirde maymunlara karşı dikkatli olduğunuz müddetçe herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Koh Tao Gezilecek Yerler

Sularında hiç akım olmamasından dolayı dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, dalış alanlarının çok olması sayesinde turistler için cazibe kaynağı bir yer olmaktadır. Okulları ve tatil köyleri de bu adanın dikkat çeken yerleri arasında bulunmaktadır. Koh Tao adası; her yıl ortalama 100 bin turist tarafından ziyaret edilmektedir. Adaya günübirlik geldiyseniz Ko Nang Yuan, Freedom Beach, Leam Thian, Mango Bay gibi yerleri görmelisiniz. Bu yerlere ulaşım son derece kolaydır. Bunun yanı sıra, adada yapılabilecek çok fazla aktivite bulunmaktadır. Bisiklet kiralayarak istenilen her yere gidilebilir. Bunun yanı sıra, tüplü sualtı dalışı başta olmak üzere kaya ve dağ tırmanışı da buraya gelenlerin yaptıkları aktiviteler arasında bulunmaktadır.