Tayland Gezi Rehberi

Tayland Yemek Kültürü

Tayland Yemek Kültürü

Tayland; doğal güzellikleri, tarihi yapıları, içten ve samimi halkının yanı sıra yemek kültürü itibariyle de muhakkak görülmesi gereken bir ülkedir. Ancak, Taylandlıların yemek alışkanlıkları; Avrupa ülkelerine ve hatta komşu ülkelerine kıyasla bir hayli farklıdır. Bunun yanı sıra, ülke insanların gerçekten de çok farklı alışkanlıkları bulunuyor. Her şeyden önce, Tayland evlerinde mutfak bulunmuyor. Dış mekanlarda pişirilen yemekler evlere getiriliyor. Bunun yanı sıra, yemek yapmak, birçok ailenin geçim kaynağı olarak biliniyor. Taylandlılar; günlük olarak ihtiyaçlarından biraz daha fazla yemek pişiriyorlar. Kalan yemekleri ise küçük kaplar ve torbalara koyarak yolda geçenlere satıyorlar. Türkiye’de olsa bu yemekleri kimsenin almayacağını düşünebilirsiniz. Ancak, Tayland için durum biraz daha farklı! Çünkü, bu ülkede, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi üç öğün yemek yeme gibi alışkanlık yoktur. Aynı zamanda, günün belirli saatlerinde yemek yemek gibi bir adetleri de bulunmaz. Ülkede modern yaşamın kurallarına göre yaşayanlar da bulunuyor. Fakat, Tayland halkı; ne zaman acıkırlarsa o anda ve yerde yemek yemeyi tercih ediyorlar. Ülke insanının küçük öğünler halinde yemek yemesi son derece normal bir durum! Bu yüzden, ülkenin her yerinde yemek pişiren ve satan insanlara rastlamak mümkündür. Birçok Taylandlı vatandaş; diğer ülkelerdeki insanların günün belirli saatlerinde bir düzen içerisinde yemek yemesine çok şaşırırlar.

Tayland Yemeklerinin Genel Özellikleri

Tayland yemekleri; genellikle Hint ve Çin yemeklerine oldukça benziyor. Hindistan ve Çin kültüründen etkilenen Tayland; bu etkiyi yemek kültürüne de taşımış durumdadır. Taylandlılar; Asya ülkelerinde yaygın olduğu gibi çubukla yemek yemeyi tercih ediyorlar. Fakat, yine de Tayland’ın kuzeyi haricinde insanlar yemek yerken çatal ve kaşık kullanmayı seçiyorlar. Taylandlılar ile ilgili olarak çok şaşıracağınız başka bir bilgi daha var! Bu insanlar, çorba içerken iki farklı kaşık kullanıyorlar. İlk kaşık ile çorbanın suyunu ve içindekileri karıştırarak çorbayı içmek için hazır hale getiriyorlar. İkinci kaşık ile de çorbayı içmeye başlıyorlar.

Tayland mutfağının en belirgin özelliği ise acı, tatlı ve ekşiyi aynı anda kullanmalarıdır. Hindistanlılar kadar olmasa da acıyı ve baharatı seviyorlar. Kendilerine özgü birçok sosları bulunmaktadır. En popüler olanları ise yeşil köri ve kırmızı köridir. Bunun yanı sıra, her yemekte bol baharat ve sarımsak kullanıyorlar. Ayrıca, yemeklerin yanında taze sarımsak yediklerini de ifade etmek gerekir. Tayland mutfağında otların yeri de bir başkadır. Birçok otun çok tatsız olduğunu söylemeliyiz. Ancak, ıspanak türünde olanlarının tadı sevilmektedir. Kurutulmuş mantarların yanı sıra küçük cherry domatesleri, dilimlenen lahanalar, taze fasulyeler ve baharatlı taze otlar çok fazla tercih edilmektedir.

Tayland mutfağında ağırlıklı olarak tavuk ve kaz eti yenilmektedir. Ülkenin neredeyse her yerinde kurutulmuş deniz ürünleri görmek mümkündür. Bu bağlamda, karides, Tayland’ın belki de en popüler yemeğidir. Pilav, salata ve çorbalarda karides kullanılmaktadır. Tom Yam; ülkenin en meşhur baharatlı çorbası olmakla beraber içerisinde karides bulunmaktadır. Ancak, tatlı konusunda Tayland’ın çok başarılı olmadığını söylemek gerekir. Ülkede çok fazla tropikal meyve bulunmasından dolayı insanların tercihi meyve yönünde olmaktadır. Son olarak, bilhassa turistler için ülkenin birçok yerinde farklı lezzetler yapılıp sunulmaktadır. Muzlu pancake’lerin arasında nutella sürülüp satılmaktadır. Buna ek olarak, sıkma portakal suları, neredeyse her köşe başında satılır. Son olarak, ülkede Hindistan cevizi suyu içmenin de son derece popüler olduğunu söylemek gerekir.

Tayland Yemeği Tavsiyeleri

Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız neleri yemenize dair aşağıdaki tavsiyeleri okumalısınız.

  • Çorbalardan başlayalım! Ülkenin kendine özgü iki farklı çorbası bulunmaktadır. Tom Yum ve Tom Kha olmak üzere sunulan bu çorbalar sayesinde harika bir lezzetin tadına bakabilirsiniz. Tom Yam Khung içerisinde genellikle karides ve deniz ürünleri kullanılmaktadır. Ancak, isteyenler için tavuklu veya vejetaryen olarak da hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra, bu çorbayı satın alırken acılı veya acısız isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Tayland acısı; diğer ülkelerin acısına kıyasla son derece yoğundur. Bu yüzden, gerçekten acı isteyip istemediğiniz noktasında emin olmalısınız. Tom Yam çorbasının Tayland’ın en meşhur yemeği olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Tom Kha olarak bilinen ve genellikle tavuklu olarak hazırlanan başka bir çorba çeşidi daha bulunmaktadır. Bu çorba; diğer çorbanın aksine acılı değildir. Yapılışı sırasında içerisine Hindistan cevizi sütü konulmaktadır. Türkiye’deki kremalı tavuk çorbasına benzediğini söyleyebiliriz.
  • Köriler ise Tayland mutfağının en çok dikkat çeken lezzetleri arasında bulunmaktadır. Ülkede birçok et yemeği baharatlı olarak hazırlanmaktadır. Tavuklu yeşil köri; ülkenin geleneksel lezzetleri arasında bulunmaktadır. Yeşil köri; buharda haşlanmış pirinçle beraber servis edilmektedir. Kırmızı köri de birçok yemekte kullanılmaktadır. Bilhassa karidesli kırmızı körinin çok lezzetli olduğunu ifade etmek gerekir.
  • Satay; Tayland’ın en meşhur lezzetleri arasındadır. Türkçe anlamı ise çöp şiş olarak bilinmektedir. Tavuk, dana ve domuz etlerinin yanı sıra sosisler, parça balık, tavuk kanadı, kalamar ve karides gibi birçok çeşidi yapılmaktadır. Ancak, bir turist olarak hangi eti yediğinizi mutlaka sormalısınız. Tavuk ayağı, tavuk poposu ve domuz işkembesi gibi Türk insanına ters düşebilecek türden çöp şiş alternatiflerinden uzak durmalısınız. Tayland’da çöp şiş satılırken yanında kızartılmış pirinç de sunulmaktadır.
  • Salatalar ve otlar; Tayland mutfağının en dikkat çeken lezzetleri arasında bulunmaktadır. Tayland halkı çok fazla salata tüketmektedir. Bunun yanı sıra, taze veya kızartılmış ya da kavrulmuş otlar halkın en sevdiği yiyecekler arasında bulunmaktadır. Noodle salatası; ülke halkının favorileri arasındadır. Karidesli, yengeçli, ızgara tavuklu, deniz ürünlü salatalar hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Papaya salatası; en meşhur yiyecekler arasındadır. Taze yeşil papayanın ince ince doğranması, içerisine balık sosu, sarımsak, tuz, kavrulmuş yer fıstığı, limon suyu ve acı biber eklenmesiyle yapılan bu salatanın tadına taraflı tarafsız herkes hayran kalmaktadır. Sonuç olarak, otlarla aranız iyiyse Tayland mutfağı tam size göre!
  • Deniz ürünleri denildiği zaman akla direkt olarak Tayland mutfağı gelmektedir. Jumbo karides başta olmak üzere böcek, ıstakoz, mavi yengeç gibi deniz ürünleri; Tayland halkının favorileri arasındadır. Bunun yanı sıra, kızarmış kırmızı balık çeşitleri, kızarmış kalamar yumurtası, sübye ve kum midyeleri de alternatif deniz ürünleri arasında yer almaktadır. Tayland’ın her yerinde deniz ürünleri bulmak mümkündür. Bilhassa adalarda ve deniz kenarlarında çok uygun fiyatlı ve taze ürünler bulunabilir.
  • Tayland denilince akla Tay noodle geldiğini söyleyebiliriz. Ancak, Çin noodle’larına kıyasla bol baharatlı olarak hazırlanmaktadır. Tay noodle; genel olarak çok acıdır. Ayrıca, yanında geleneksel Tayland soslarıyla beraber servis edilmektedir. Üzerine konulan kavrulmuş yer fıstığının da ekstra bir lezzet kattığını söyleyebiliriz.
  • Pirinç yemekleri de Taylandlıların en çok tercih ettiği yiyecekler arasında bulunmaktadır. Klasik Asya vatandaşı gibi Taylandlılar da pirinci her yerde kullanırlar. Bilhassa kavrulmuş pirinç şeklinde yaptıkları pilavları tüm Asya yemekleri arasında en iyilerden birisi olmasıyla dikkat çekmektedir. Kao Pad olarak bilinen bu pilavın içerisine yumurta kırılmaktadır. Ardından, tavuk, balık veya farklı deniz ürünleriyle beraber kavrulan pirinç; taze otlar ve sarımsakla beraber servis edilmektedir. Bu pilav; tıpkı diğer Tay yemekleri gibi acı soslarla ve üzerine konulan bir adet yağda kızartılmış yumurtayla servis edilmektedir. Tayland’a gittiğiniz takdirde ilk olarak pirinç yemeklerini denemelisiniz. Birçok ülke vatandaşının hayran kaldığı bu lezzet; her insanın damak tadına uygundur. Lezzetli olduğu kadar doyurucudur.
  • Daha önce de söylediğimiz gibi Tayland’da istediğiniz her an ve yerde yemek bulabilirsiniz. Ancak, turist olarak bu şehre gittiyseniz büyük ihtimalle otelde kalırsınız. Bu noktada, yemeklerinin lezzetiyle bilinen birkaç Tayland otelinden bahsetmeliyiz. Bangkok; birçok Avrupa ülkesi kadar olmasa da pahalı bir şehirdir. Ancak, uygun fiyatlı oteller de bulabilirsiniz. İlk olarak, The Continent Bangkok by Compass Hospitality’i tercihiniz olabilir. Bangkok’un en merkezi konumundaki otellerinden birisidir. İmkanları oldukça fazladır. Otel içerisinde Medinii Restoran yer almaktadır. Burada Asya mutfağına dair birçok lezzeti tadabilirsiniz. Aynı zamanda, bu otelin karşısında yine çok seveceğiniz Grande Centre Point Hotel Terminal21 bulunmaktadır. Bu otel de oldukça kaliteli olmakla beraber yukarıda bahsettiğimiz tüm Tayland yemeklerini önünüze sunmaktadır.
  • Tayland’da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi alışveriş merkezlerinde de yemek yiyebilirsiniz. Siam Paragon ve MBK alışveriş merkezlerine toplu taşımayla yalnızca beş dakikada ulaşabilirsiniz. Burada da birçok alışveriş merkezinde olduğu gibi yemek reyonu bulunmaktadır. Tayland yemeklerini yiyebileceğiniz gibi fast food tarzında yiyecekler de tüketebilirsiniz.

Tayland Yemek Fiyatları

Tayland’a geldiyseniz bir turist olarak bütçenize uygun restoranlardan yemek yemeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Tayland’da bilhassa Bangkok oldukça pahalı bir şehirdir. Ancak, genel olarak bu ülkenin fiyatlarıyla Avrupa ülkelerinin fiyatlarını bir tutmamak gerekir. Çünkü, Tayland; turistlere hitap eden daha ekonomik bir şehir olarak bilinmektedir. Tayland’da lüks restoranlara gitmeyi tercih ettiyseniz kişi başı ortalama 150 ila 400 Baht arası hesap ödersiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi sokak aralarında yemek satan çok fazla insan vardır. Tayland tatilinizi sokakta yemek yiyerek geçirmek istiyorsanız 50 ila 200 Baht arasında harcamanız olacaktır.

Ülkenin içecek fiyatları da aşırı yüksek değildir. Marketlerde yerel biralar 40 ila 80 Baht arasında satılmaktadır. Küçük boy su fiyatları 7-15 Baht olmakla beraber büyük boyları ise 13-30 Baht arasında farklılık göstermektedir. Tayland gece kulüplerine gitmeyi tercih ettiyseniz içecek fiyatlarının 150 ila 300 Baht arasında değiştiğini göreceksiniz. Sonuç olarak, tıpkı Türkiye’deki gibi lüks yaşamayı tercih ettiyseniz ödeyeceğiniz rakamlar da Türkiye’den farklı olmayacaktır. Ancak, uygun fiyatlı yerleri tercih ederseniz ve ara öğünleri sokakta yerseniz çok daha düşük maliyetli bir tatil yapmış olursunuz. İçki fiyatları da Türkiye’den çok farklı değildir.

Tayland’da yeme içme konusunda dikkat etmeniz gereken farklı bir unsur bulunuyor. Her ne kadar Hindistan ve Çin gibi ülkelere kıyasla daha hijyenik bir ülke olsa da şebeke sularından su içmeniz çok fazla tavsiye edilmez. Kendinizi garantiye almak adına kapalı sulardan içmeniz doğru olacaktır.