Tayland Gezi Rehberi

Tayland’a Ulaşım Seçenekleri

Tayland’a Ulaşım Seçenekleri 

Tayland’a havayoluyla gitmek isteyebilirsiniz. Ancak, Türkiye’den Tayland’a uzanan havayolu ulaşımında ciddi uçak bileti parası talep edilmektedir. Bir başka deyişle, Türkiye’den direkt olarak Tayland’a gidebilmek için hatrı sayılır bir miktarı gözden çıkarmanız gerekir. Fakat, alternatif bir yöntem olarak Türk havayolu şirketlerinin yerine Ortadoğu ülkelerine ait olan havayolu firmalarının kampanyalarını takip edebilirsiniz. Bilhassa Katar Havayolları’nın yapmış olduğu kampanyalar ve indirimler sayesinde Türk havayollarına kıyasla neredeyse yarı yarıya fiyatlarla bilet alma şansına erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra, ucuz uçak bileti bulmak adına arama yapmalısınız. Bilhassa gideceğiniz tarih önceden belliyse uçak biletinizi daha erken alarak avantajlı bir fiyat ödemiş olursunuz. 2020 itibariyle ortalama 2 bin 500 TL’den İstanbul Bangkok arası uçak bileti alabilirsiniz. Ancak, bu fiyatların ilerleyen dönemlerde daha da artacağını söylemek gerekir. 

  • Tayland’a gitmek için en uygun mevsimin serin dönem olduğunu ifade etmiştik. Kasım ila Şubat ayları arasını kapsayan bu dönemde Tayland’a gelmek isteyen çok sayıda kişi olduğu uçak bileti fiyatları da daha yüksek olacaktır. Fakat, Eylül ayında Tayland’a gitmeyi planlıyorsanız en uygun uçak biletlerini bu dönemde bulabilirsiniz. Ancak, Eylül ayı; Tayland için muson yağmurlarının yaşandığı bir dönem olarak bilinmektedir. Bu yüzden, sırf ucuz uçak bileti bulmak adına seyahatinizi riske atmamalısınız. 
  • Daha uygun uçak bileti bulmak istiyorsanız aktarmanın olduğu türden seyahatleri tercih etmelisiniz. Örneğin, Katar, Dubai ve Bahreyn gibi ülkelerden yapacağınız aktarmalar sırasında bu ülkeleri de gezme şansına sahip olabilirsiniz. Bilhassa Katar Havayolları; uzun aktarmalarda ücretsiz olarak Doha şehir turu sunmaktadır. Ancak, Dubai üzerinden aktarma yapmak istiyorsanız ve bu süre içerisinde ülkeyi gezmek gibi bir hedefiniz varsa e-vize almanız gerekmektedir. Buna ek olarak, Tayland’a ABD, İngiltere ve Kanada üzerinden aktarmalı olarak uçmayı düşünüyorsanız transit vize almanız şarttır. 
  • Tayland’da daha yakın olan bölge ülkelerinden gelmeyi düşünüyorsanız uygun fiyatlı havayolu firmalarına göz atmalısınız. Bilhassa Singapur, Endonezya, Malezya ve Myanmar gibi ülkelerden gelmeyi tercih ettiğiniz takdirde Air Asia, Tiger Lion Air gibi firmaların uçak biletlerine göz atmalısınız. 100 dolara dahi uçak bileti bulabilirsiniz. Fakat, bu gibi durumlarda, uçak biletine bagaj parası dahil olmamaktadır. Bu hususa çok dikkat etmelisiniz. 
  • İstediğiniz takdirde Tayland’a otobüsle de gidebilirsiniz. Bilhassa Tayland’a komşu olan Laos ve Kamboçya gibi ülkelerden Tayland’a otobüsle ulaşmanız mümkündür. Daha öncesinde bu ülkelerin otobüs firmalarının sitelerini incelemelisiniz. Ayrıca, Tayland ulaşımı hakkında aklınızda bulunan tüm soruları cevaplayacak ülkeye ait bazı siteler bulunmaktadır. Bu tür sitelerden herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadan kredi kartıyla otobüs ya da uçak bileti satın alabilirsiniz.