Tayland Gezi Rehberi

Tayland’da Ulaşım

Ulaşım

Bangkok’ta iki farklı havalimanı vardır. Birincisi Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olmakla beraber diğeri ise Don Mueang Havalimanı olarak bilinmektedir. Kamboçya veya Vietnam üzerinden aktarma yaparak Tayland’a ulaşıyorsanız iniş yapacağınız havaalanı Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olacaktır. Havalimanına geldikten sonra otobüs kullanarak şehir merkezlerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, taksiler de havalimanı önünden sıklıkla hizmet sunmaktadır. Tayland taksi ücretleri; her ne kadar gideceğiniz yere göre değişse de Hindistan’da olduğu gibi sizi kazıklamaya çalışanlar veya Avrupa ülkelerindeki gibi ciddi fiyatlar söz konusu olmayacaktır. Bir başka deyişle, Tayland içi ulaşımda otobüs veya taksi kullanmak çok maliyetli değildir.

Bangkok’tan Tayland’ın diğer şehirlerine gitmek istiyorsanız önünüzde birden çok alternatif yer alıyor. En az üç farklı ulaşım seçeneği sayesinde bir yerden bir yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Kısıtlı vaktiniz varsa ve hızlı bir şekilde gitmek istiyorsanız uçak kullanmanız faydalı olacaktır. Tayland’ın havayolu ulaşımı son derece gelişmiştir. Şehirlerarası ulaşımda tercih edebileceğiniz birçok havayolu firması bulunmaktadır. THAI Airlines başta olmak üzere Bangkok Air, Air Asia, THAI Smile, Nok Air ve Tiger Lion Air gibi seçenekleriniz var! Tayland adalarına gitmeyi düşünüyorsanız uçak bileti dışında otobüs ve feribot biletini de Nok Air ve THAI Smile ile alabilirsiniz. Ancak, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Tayland için de erken rezervasyon yaptırmak son derece önemlidir. Buna ek olarak, şehirlerarası ulaşımda otobüs veya tren kullanabilirsiniz. Her ikisinin de fiyatları son derece uygundur. Son olarak, Bangkok’un iki havalimanı arasında seyahat etmeyi düşünüyorsanız iki havalimanı arası hizmet veren otobüslere binebilirsiniz.

Tayland Şehir İçi Ulaşım Alternatifleri

Tayland’a geldiyseniz bilhassa Bangkok’ta ulaşım noktasında hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bangkok şehir içi ulaşımında ağırlıklı olarak yerel otobüsler, taksi, metro, tuktuklar, skytrain ve UBER kullanılmaktadır. Ancak, Hindistan kadar olmasa da Tayland için de kazıklanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bilhassa taksi ve tuktuklarda kazıklanmamak adına çok sıkı pazarlık yapmalısınız. Bunun yanı sıra, gideceğiniz mesafenin size ne kadar mal olacağını önceden öğrenmek istiyorsanız UBER kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. UBER haricinde Asya’nın UBER’i olarak bilinen GrabCar uygulaması ile de mesafe hesabı yapmanız mümkün! Buna ek olarak, ulaşım adına pek alışık olmadığınız tuktuk tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak, tuktuk kullanırken gitmek istediğiniz yeri şoföre kesinlikle söylemeniz gerekir. Aksi takdirde, sizi pazarlık yapmak adına anlaşmalı olduğu dükkanlara götürebilir.

Tayland içi ulaşımda tercihiniz taksi ise taksiye biner binmez taksimetre açtırmalısınız. Aksi takdirde, turist olduğunuzu anlayan kötü niyetli bir taksicinin sizi kandırmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Metro ve Skytrain kullanmayı tercih ediyorsanız akıllı telefonunuza güncel haliyle Bangkok Raylı Sistem programlarından birini indirmelisiniz. Fakat, yerel halk otobüsleri ve bilhassa tuktuk; Tayland gezinizi renkli hale getirmek adına tercih etmeniz gereken ulaşım seçenekleri arasında bulunmaktadır.

Kuzey Tayland’a gitmek istiyorsanız birçok yer için geçerli olduğu gibi önünüzde üç farklı ulaşım seçeneği vardır. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi otobüs, uçak ve trendir. Buna ek olarak, her şehirden Chiang Mai’ye uçak bileti bulmanız mümkündür. Kuzey Tayland’a geldikten sonra şehir içi ulaşımda otobüs kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Birçok şehir için özel olarak düzenlenen otobüs seferleri vardır. Bunun yanı sıra, günübirlik turlar ile de şehirlerarası seyahat edebilirsiniz. İstediğiniz takdirde kişisel olarak araç kiralamanız da mümkündür. Kuzey Tayland’a ulaştıktan sonra kaldığınız otel ile görüştükten sonra bütçenize uygun bir araç bulabilirsiniz. Hatta, birçok araç kiralama firması, kiralanan aracın yanında size şoför tahsis etmektedir.

Bangkok dışında Tayland’ın en önemli şehirlerinin başında gelen Pattaya’ya nasıl gidileceğini öğrenmek istemez misiniz? Pattaya’ya gitmek için ilk olarak Bangkok’a uçakla gelmeniz ardından özel araçlar veya otobüs ile bu şehre gelmeniz gerekmektedir. Pattaya’da havaalanı bulunmaktadır. Fakat, Türkiye’den Pattaya’ya direkt uçuş olmadığı için ilk olarak Bangkok’a gelmeniz gerekir. Bangkok’un ardından karayolu ile rahatlıkla Pattaya’ya gelebilirsiniz. Bu noktada, önünüzde birçok alternatif bulunmaktadır. Bangkok havalimanının hemen önünden Pattaya’ya kalkan otobüsler vardır. Bunun yanı sıra, istediğiniz takdirde havalimanından şoförlü özel araç kiralayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Pattaya havalimanına geldiyseniz şehir merkezine geçmek için otobüs veya taksileri kullanmalısınız. Pattaya’da gezilecek birçok yer yakın mesafede bulunmaktadır. Bu yüzden, bütçenize ve tercihinize bağlı olarak tuktuk, taksi ve özel araç ile dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Bu noktada, pazarlık yapmayı unutmamalısınız.

Phuket Adası Ulaşım

Tayland denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Phuket olmaktadır. Phuket’te yalnızca bir havalimanı yer almaktadır. Phuket Uluslararası Havalimanı’na gelmek için istediğiniz takdirde Türkiye’den direkt uçuşları kullanabilirsiniz. Ancak, uçak biletlerinin fiyatı son derece pahalıdır. Bu noktada, daha uygun fiyatlı uçak bileti bulmak adına daha önce söylediğimiz gibi Ortadoğu ülkelerine ait havayolu firmalarını tercih edebilirsiniz. Birçok havayolu firması; aktarmalı olarak Phuket’e uçuşlar düzenlemektedir. Fakat, burada da Bangkok’a kıyasla daha pahalı uçak biletleri söz konusudur.

Phuket Adası’na gidebilmek için önünüzde bir alternatif daha bulunmaktadır. Bangkok’tan 12 saatlik uçak yolculuğu yaparak da Phuket’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Air Asia veya Nok Air gibi düşük ücretlerle ulaşım sağlayan yerel havayollarını tercih etmek olmalıdır.

Yukarıdaki seçeneklerin bir tanesini seçerek Phuket Adası’na geldiğinizi düşünelim! Bu seferde, ada içerisinde ulaşımı nasıl sağlayacağınıza dair sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak, sıkıntı yapmanıza gerek yok! Phuket’e indiğiniz zaman konaklayacağınız yere gelmek için önünüzde üç farklı ulaşım alternatifi olacaktır. Phuket’e gelen birçok turist; uygun konaklama yerlerinin bulunmasından dolayı Patong bölgesini tercih etmektedir. Minibüs ile Patong merkezine düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, otobüs fiyatları da son derece uygundur. Ancak, istediğiniz takdirde taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat, yazıda daha önce söylediğimiz gibi turist olduğunuzu anlayacak ve sizi kazıklamaya çalışacak taksiciler olacaktır. Bu noktada, TaxiMeter isimli firmayla irtibat kurmalısınız. Bu firma; gideceğiniz yer için ne kadar ödeyeceğinizi size net bir şekilde aktaracaktır. Son olarak, Phuket Adası’na gelenler için limuzin adı verilen farklı bir araçla ulaşım sağlanmaktadır. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi oldukça pahalı bir ulaşım alternatifidir.

Phuket Adası’nda kaldığınız yere sorunsuz olarak ulaşmak istiyorsanız yerel otobüsleri tercih etmelisiniz. Ulaşım konusundaki en uygun çözüm kesinlikle yerel otobüslerdir. Ancak, vaktim az diyorsanız taksi tutmanızı tavsiye edebiliriz. Uzakdoğu’nun UBER’i olarak bilinen GrabCar uygulamasını kullandığınız takdirde kazıklanmaktan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Patong içerisinde ulaşım tuktuklar sayesinde sağlanmaktadır. Fakat, kısa mesafeler için dahi yüksek ücretler talep edilmektedir. Bu noktada, farklı bir ulaşım alternatifi olan mototaksileri kullanmalısınız. Bu araçlar ile gideceğiniz yere çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, ara sokaklardan gittikleri için daha az ücret ödersiniz. Mototaksi; bilhassa tuktuka kıyasla daha ekonomik bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, Phuket Adası’ndan farklı adalara ve yakın noktalara geçişiniz aslında çok kolaydır. Az vaktiniz varsa her ne kadar pahalı olsa da uçak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tayland Adaları Ulaşımı

Tayland’a gelen birçok kişinin görmek istediği yerler arasında Tayland Adaları bulunmaktadır. Ülkenin turizm açısından en önemli yerleri arasında bulunan Tayland Adaları’na gitmek istiyorsanız önünüzde birden çok alternatif bulunuyor. Her şeyden önce, Tayland’da bulunan bazı adalara uçak seferleri düzenlenmektedir. Ancak, uçak seferlerinin pahalı olduğunu düşünenler için farklı ulaşım alternatifleri de bulunmaktadır. Otobüs – feribot veya uçak- feribot gibi seçenekler ile daha ekonomik bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tayland’da bulunan birçok adaya ulaşım bu kombinasyonlar ile sağlanmaktadır. Samui adası ise bu konuda istisna olma özelliğine sahiptir. Bu noktada, Tayland adalarına ulaşımın nasıl olacağına yakından bakalım!

Phi Phi adası; bilhassa Phuket adasına yakın olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu adaya Phuket veya Krabi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için istediğiniz takdirde kendi aracınızla ya da kiraladığınız araçla gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Phi Phi adasına günübirlik turlar düzenlenmektedir. Kendi imkanlarınızla gitmeyi düşünüyorsanız alternatif olarak feribot ile ulaşımı deneyebilirsiniz. Phuket, Krabi, Ko Lanta, Ao Nang ve Railay bölgelerinden düzenlenen feribotlar ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, feribot arayışında iseniz detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Kendiniz görüşerek ve pazarlık yaparak feribot bulduğunuz takdirde bu seçeneği çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Samui adasına yakın olmasından dolayı tercih edilen Phangan ve Tao adalarına ise birçok farklı şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Bangkok, Phuket, Krabi veya Chiang Mai gibi yerlerden direkt olarak düzenlenen uçuşlar sayesinde bu adalara en kısa sürede ulaşabilirsiniz. THAI ve Bangkok havayollarının bu adalar için neredeyse her gün düzenlemiş olduğu seferler yer almaktadır. Phangan ve Tao adalarına istediğiniz takdirde feribotla da gidebilirsiniz. Ayrıca, Nok Air, Ferry Samui, Thai Smile Airlines gibi firmaların sitelerinden bu adalara nasıl gidebileceğinize dair bilgi alabilirsiniz. Direkt feribot haricinde feribot ve otobüs, feribot, otobüs ve uçak gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, adalara geldikten sonra ada içerisindeki ulaşımı nasıl sağlayacağınız da önem taşımaktadır. Samui havalimanından indikten sonra paylaşımlı minibüs kullanarak Chaweng bölgesindeki otelinize ulaşabilirsiniz.

Tayland adalarında kısa ve hızlı bir şekilde ulaşım gerçekleştirmek istiyorsanız motor kiralamayı tercih edebilirsiniz. Her yere gitmek için tek tek otobüs kullanmak yerine motor kiraladığınız takdirde ciddi anlamda avantaj elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, gideceğiniz mesafeye göre 50 ila 200 baht arasında ücretler ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak, Lipe ve Lanta Adası’na nasıl gideceğiniz hakkında bilgi vermeliyiz. Lipe Adası; Tayland’ın en güneyinde, Malezya’ya yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu sayede, bu adaya hem Tayland hem de Malezya üzerinden ulaşabilirsiniz. Adaya gitmek için Tayland üzerinden uçak, feribot ve otobüs kombinesi yapabilirsiniz. Lipe adasına yakın olan birçok feribot bulunmaktadır. Bu feribotlar hakkında bilgi almak için internette araştırma yapmalısınız. Lanta adası ise Krabi bölgesinde yer almaktadır. Bangkok üzerinden bu adaya gelmek istiyorsanız ilk olarak Krabi’ye gelmelisiniz. Ardından, minibüs kullanarak bu adaya geçebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz takdirde feribot ve otobüs ya da feribot, otobüs ve uçak seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almak için Nok Air, Thai Smile Airlines ve Phuket Ferry’nin internet sitelerine bakabilirsiniz.

Tayland; gerçekten de birçok kişinin hayran kaldığı son derece güzel bir ülkedir. Onlarca adası bulunmaktadır. Bu adaların hepsine gitmek pek mümkün değildir. Bu yüzden, kendinize belirli bir rota belirledikten sonra hareket etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca, Ocak ve Şubat aylarında gittiğiniz takdirde muson yağmurlarına yakalanmadan istediğiniz gibi feribot seyahatleri yapabilirsiniz.