Fransa Gezi Rehberi

Toulouse Gezilecek Yerler

Toulouse Gezilecek Yerler 

Fransa’nın güneybatısında bulunan bir şehirdir. Paris, Marsilya ve Lyon’un ardından Fransa’nın dördüncü büyük şehri olmasıyla dikkat çekmektedir. 950 bin kişilik nüfusuyla bilinmektedir. Sanayinin gelişmiş olduğu bu şehirde aynı zamanda genç nüfusun fazla oluşu dikkat çekmektedir. Toulouse denildiği zaman akla kiremit renkli binaları gelmektedir. Bu şehir; aynı zamanda Avrupa’nın en büyük havacılık merkezidir. Pembe şehir olarak bilinen Toulouse’yi gezmek için en az iki gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri ve sakinliği ile dikkat çeken bu şehirde gününüzü gün edebilirsiniz. 

  • Aziz Sernin Bazilikası: Şehir merkezinde bulunmaktadır. Romanesk mimarinin en güzel örneklerinin başında gelmektedir. Hatta, Avrupa’nın en büyük Romanesk yapısı olduğunu söylemeliyiz. Kral David ve elçilerine ait bazı heykeller bulunmaktadır. Aziz Sernin Bazilikası; 1998 yılından bu yana Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Bu şehre gelen turistlerin ilk gitmek istediği yer olan bu bazilika; yıllar içerisinde birçok güçlendirme ve yenileme çalışmalarıyla yepyeni hale getirilmiştir. 
  • Aziz Etienne Katedrali: Dini yapılarıyla dikkat çeken Toulouse şehrinin muhteşem mimarisiyle öne çıkan katedrallerinin başında gelmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir tasarıma sahiptir. 17 tane şapel burada bulunmaktadır. Bu katedrali ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Bunun yanı sıra, katedralin çevresinde antika pazarı bulunmaktadır. Buraya kadar gelmişken bu pazarı da muhakkak gezmelisiniz. 
  • Jacoben Manastırı: 13.yy’dan günümüze kadar ulaşmıştır. Kiremit rengindeki tuğlaları ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini toplamaktadır. Burada bilhassa gün batımına dair birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Manastırın dış mimarisi kadar iç mimarisinin de harika bir güzelliğe sahip olduğunu söylemek gerekir. Manastırın içerisinde kutsal emanetler dairesi başta olmak üzere papazlar meclis binası da bulunmaktadır. Bu katedral; Toulouse Eski Şehir bölgesinde yer almaktadır. Metro ile gidilmesi mümkündür. 
  • Capitol Meydanı: Paris denilince akla Eyfel Kulesi geliyorsa Toulouse denildiği zaman da akla Capitol Meydanı gelmektedir. Şehrin gerçek anlamda merkezidir. Bu meydanda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Katedrallerin yanı sıra kiliseler, alışveriş dükkanları, tarihi binalar, restoran ve kafeler olmak üzere zaman geçirilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Buna ek olarak, birkaç gün boyunca Toulouse’da kalmak istiyorsanız kalacak yer bulmak için en iyi alternatifler Capitol Meydanı’nda yer almaktadır. Sonuç olarak, şehrin tarihi havasını görmek isteyenler için muhakkak görülmesi gereken bir yerdir. 
  • Canal du Midi: Fransa’nın en uzun kanalı olarak bilinmektedir. Atlas Okyanusu ve Akdeniz’i birbirine bağlaması için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra, sahip olduğu güzellikten dolayı 1996 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Bu kanal; geçtiğimiz yıllarda buğday ticaretinin yapıldığı günümüzde ise daha çok dinlenmek ve güzel vakit geçirmek amacıyla tercih edilen bir turizm merkezi haline gelmiştir. Canal du Midi’nin doğasına hayran olmamak mümkün değildir. Yemyeşil ağaçların ön planda olduğu bu kanalda hem yayalar hem de bisikletliler için ayrılmış özel alanlar bulunmaktadır. 
  • Garonne Nehri: Toulouse ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken bir nehirdir. Çünkü, şehri ikiye ayırmaktadır. Bunun yanı sıra, çevresinde yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için ideal nitelikler taşımaktadır. Buna ek olarak, Garonne Nehri üzerinde bulunan Pont Neuf’u da mutlaka görülmesi gereken yerler arasına koymanız gerekmektedir. Nehirde tekne turuna çıkmak ve şehirde bulunan yapılara bir de nehirde turlarken bakmak doğru bir aktivite olacaktır. 
  • Auguistin Müzesi: Toulouse; diğer Fransız şehirleri kadar olmasa da birtakım sanatsal yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Sanat düşkünü iseniz bu şehirde bulunan Auguistin Müzesi’ne yakından bakabilirsiniz. Heykel, resim ve güzel sanatlar dallarında birbirinden güzel ve kaliteli eserler kendisine yer bulmaktadır. Burada yaklaşık dört bin eser sergilenmektedir. Buna ek olarak, yıl içerisinde devamlı olarak sergiler düzenlenmektedir. Capitol Meydanı üzerinden yalnızca beş dakikalık bir yürüyüşle bu müzeye ulaşabilirsiniz. 
  • Modern Sanatlar Müzesi: Müze görmek isteyenler için en uygun adreslerden birisidir. Resim, heykel ve fotoğraflardan meydana gelen eserlerin sergilendiği bu müzede dört binden daha fazla eser bulunmaktadır. Aynı zamanda, 1950 ve sonrasındaki eserlerin sergilendiğini söyleyebiliriz. Modern Sanatlar Müzesi’nde yıl içerisinde konserler, söyleşiler ve farklı performanslar sergilenmektedir. 
  • Hotel d’Assezat: Şehrin en önemli tarihi yapılarından birisidir. Rönesans mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunmaktadır. Pembe kiremitlerle inşa edilen bu yapıyı ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 
  • Uzay Tema Parkı: İlginç bir şekilde bu şehirde uzaya dair bir deneyim yaşamak isterseniz yolunuz Uzay Tema Parkı olarak bilinen Cite de l’Espace’a düşmelidir. Daha önce de söylediğimiz gibi Toulouse; Avrupa’nın havacılık merkezidir. Bu parkta sanal uzay yolculuğuna çıkmanın yanı sıra güneş sistemini keşfetmek ve uzay roketinin içerisinde gezmek gibi fırsatlar bulunmaktadır.