Tüp Bebek

Tüp bebek nedir

Kısırlık (infertillite) problemi olan anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olmaları için yardımcı bir tıbbi yöntem olan laboratuvar ortamında IVF ve ICSI olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. İşlem esnasında izlenen yol, anne adayının yumurta hücresi ve baba adayının sperm hücresinin laboratuvarda birleştirilerek anne rahmi içerisine yerleştirilmesidir.

Tüp bebek işleminde uygulanan IVF yöntemi ve ICSI yöntemi arasındaki farklar nelerdir?

IVF Yöntemi ile tüp bebek; Anne adayından alınan yumurta hücresinin etrafına laboratuvarda yaklaşık 100 bit sperm hücresi yerleştirilir ve yerleştirilen bu hücrelerden bir tanesi kendiliğinden yumurta hücresini döller ve döllenen yumurta hücresi anne rahmine yerleştirilir.

ICSI Yöntemi ile tüp bebek; Bu işlem aynı zamanda mikroenjeksiyon uygulaması ile tüp bebek olarak ta adlandırılır. Bu uygulamada da aynı şekilde vücut dışında laboratuvar ortamında baba adayından tek bir tane sperm hücresi alınır ve mikroskobik yöntemlerle yumurta hücresinin içine yerleştirilir. Buradaki tek fark spermin yumurta hücresine kendiliğinden girmemesidir. Bu işlem haricinde tüm işlem adımları IVF yönteminin aynısıdır.

ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemi nedir? Baba adayında bulunan sperm hücrelerinin her hangi bir sebepten dolayı anne adayının yumurtasına erişememesi veya yumurta zarını aşamamak gibi baba adayından kaynaklanan kısırlık durumunda uygulanan teknik mikroenjeksiyon yöntemi olarak adlandırılır. Baba adayının spermlerindeki şekil bozukluğu, sperm sayısında azlık veya hareketsizlik gibi sebeplerden dolayı çocuk sahibi olamayan ailelerde en sık uygulanan tüp bebek yöntemidir.

Baba adayından alından tek bir sperm hücresinin anne adayından alınan yumurtaya küçük bir iğne vasıtasıyla enjekte edilerek döllenmenin sağlanmasıdır.

IVF – ICSI Programının işlem adımları; Yumurtalıklarda yumurta gelişimi, yumurtaların toplanması ve döllenmesi, embriyonun rahim içerisine verilmesi.

IVF Uygulamasını gerektiren başlıca durumlar? Tüplerin tıkanıklığı ve karın içi yapışıklıklar, baba adayına bağlı kısırlık sebepleri, yumurtlama bozukluğu, sebebi kesin olarak saptanamamış kısırlıklardır.

IVF yönteminin uygulanma kuralları; Anne ve baba adayı evli olmak zorundadır, İşleme başlanmasına IVF konseyi onay vermelidir, bilgilendirme sonrasında anne ve baba adayı rıza belgesi imzalamalıdır, sadece anne ve baba adayından alınan hücreler kullanılmalıdır (hücre bağışı kabul edilemez), kaç embriyo transfer edileceğine ve hangi embriyonun transfer edileceğine doktorlar tarafından karar verilir.

IVF Sebebiyle gelişebilecek komplikasyonlar (Yan etkiler):

– Anne adayında; Yumurtalıkların aşırı uyarılması, karında sıvı toplanması ve yumurtaların büyümesiyle belirginleşir.

– Baba adayında; Sadece testisten sperm toplanmasıyla uygulanan olgularda testis içerisinde kanama ve enfeksiyon meydana gelebilir.

– Hamilelikte; Düşük riski doğal hamileliğe oranla çok daha fazladır, Erken doğum ve ölüm riski doğal hamilelik yöntemine oranla daha azdır, Anormal bebek gelişimi riski (% 100 kesin kanıya varılmamış olup) fazla olduğu düşünülmektedir, Çoğul gebelik oranları ve dış gebelik gelişimi normalden fazladır.

IVF Yönteminde başarı oranı; Bu orandaki farklılık tüp bebek merkezlerine göre değişkenlik göstermektedir. Her tüp bebek merkezinin başarısının farklı olmasının birçok nedeni bulunmaktadır, başarı oranlarını tüp bebek merkezlerinin farklılıklarını değerlendirerek değil, anne ve baba adayları açısından baktığımızda IVF işleminde her denenen tüp bebek işlemini canlı doğumla sonuçlanma oranları;

35 Yaşını aşmamış anne adaylarında : %30 – 35

34-37 Yaş aralığındaki anne adaylarında : %25

38-40 Yaş aralığındaki anne adaylarında : %15 – 20

40 Yaş ve üzeri anne adaylarında : %6 – 10