Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik riski

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik belirtileri nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik riski; Tüp bebek tedavisinde gebelik testi embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinden 12 gün sonra yapılır. Test yapıldığı günlerde ultrasonda gebelik saptanamaz. Bu sebeple yapılan testten 2 hafta sonra anne adayı ultrason kontrolüne çağrılır, bu kontrolde gebelik kesesi izlenebilmelidir. Gebelik kesesinin izlenmesi dış gebelik açısından önemlidir. Anne adayının kanında gebelik testi (B-HCG) değerleri takip edilir. Bu işlemlerin ardından dış gebelik saptanmışsa tedavi programı uygulanır.

Kasık ağrıları dış gebelikte en sık rastlanan belirtilerden biridir. Genellikle diğer belirtiler daha sonra başlar.

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik ihtimali;

Doğal hamileliklerde dış gebelik oranı ortalama %1 civarındadır. Tüp bebek tedavilerinde bu oran daha yüksektir. Tüp bebek uygulamalarında en az %2 oranla dış gebelik gerçekleşir. Tüp bebek uygulanan tüm anne adayları dikkate alınarak hesaplandığında bu oran %1 in altına iner çünkü he dış gebelik tedavisi alan anne adayı hamile olamaz.

Tüp bebek tedavisinde dış gebeliğin tedavisi;

Bu durumda sadece izlemek ve akışına bırakmak yeterlidir çünkü dış gebelik kendiliğinden kaybolabilir. İstisna olarak bazı durumlarda ilaç tedavisi veya ameliyat gerekebilir. Ameliyat çoğunlıkla laparoskopik uygulanır. Tüp bebek tedavisinde oluşan dış gebelik tedavisi, doğal hamilelikte oluşan dış gebelik tedavisinden farksızdır. Her iki hamilelikte de uygulanan işlemler aynıdır.

Dış gebelik yaşayan anne adaylarına tekrar tüp bebek uygulanabilir mi?

– Tüplerin tıkalı olmasından dolayı tüp bebek uygulanan anne adayları

– Daha önce pelcik enfeksiyon (PID) rahatsızlığı yaşayan anne adayları

– Daha önce dış gebelik yaşayan anne adayları

Heteropotik gebelik (tüp bebek hamileliğinde ve doğal hamilelikte ikisinde birden dış gebeliğin olması);

Aynı anda anne adayı rahminde hem normal gebelik olması, hem de hem de rahim dışında dış gebelik olması 20 – 30 binde bir görülen istisnai bir durumdur. Fakat tüp bebek tedavisinde bu oran %1 civarına yükselebilir. Özellikle embriyo sayısının fazla miktarda transfer edildiği anne adaylarında bu risk daha fazladır.