Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde hamilelik belirtileri

Tüp bebek tedavisinin ardından hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Laboratuvarda birleştirilen hücrelerin anne rahmine yerleştirilmesini takip eden 12. Günde B-HCG değerine göre (kanda gebelik testi) anne adayının hamile olup olmadığı anlaşılır. Bu test yapılana kadar anne adayında hiçbir hamilelik belirtisine rastlanmaz. Çünkü gebelik hormonları henüz anne adayının kanına geçmemiştir. Hamilelik belirtileri en erken gebelik testi yapıldıktan bir hafta sonra (transfer tarihinden 15 – 20 gün sonra) başlar. Bu sebeple aileye müjdeli haberi verecek olay ilk gebelik testi değildir.

Tüp bebek tedavisinde hamilelik belirtileri nelerdir?

Doğal hamilelik belirtilerinden farklı değildir. Bulantı ve kusma, halsizlik, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk ilk hamilelik belirtileridir. İleriki haftalarda aşerme ve bazı besinlerden tiksinme gibi hamilelik belirtileri başlayacaktır.

Hiçbir hamilelik belirtisi olmayan anne adayları;

Tüp bebek tedavisinin ardından anne adaylarının tümünde hamilelik belirtisi olmayabilir. Bu sebepten anne adayları negatif sonuç alabileceği hissine kapılmamalıdır. Çünkü doğal hamilelikte de bazı anne adaylarında kısa süre içerisinde hamilelik belirtilerine rastlanmayabilir. Anne adayının fizyolojik yapısından dolayı testin pozitif olmasına rağmen hamilelik belirtilerine rastlanmayabilir. Anne adayları bu durumda endişeye kapılmadan sabırla ileriki haftaları beklemelidir.

Tüp bebek tedavisinde ikiz veya üçüz hamilelik belirtileri;

Çoğul hamileliklerde de hamilelik belirtileri tekiz gebelikte olduğunun aynısıdır. Bulantı biraz daha şiddetli ve kusma daha fazla olur.