Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Yumurtalıkların uyarılması için kullanılan çeşitli ilaçlar ile yumurtalıklardan daha fazla sayıda yumurta elde edilebilmektedir. Bu durumda da tüp bebek tedavisinde başarı şansı artmaktadır.

  • Klomifen

FSH salınımını arttırmayı sağkayan Klomifen, kısırlık (infertilite) tedavisinde kullanılmaya başlayan temel ilaçlardan biridir. Bu ilaç, tablet şeklide satılmaktadır. Adetin 5 ve 9. Günlerinde arasında kullanılır. Yumurtalıklardan birden fazla folikülün gelişimine yardım eder.

  • Human Menapozal Gonadotropinler (HMG)

Menopoz dönemindeki kadınların idrarının saflaştırılması ile elde edilen bu ilaç, FSH ve LH hormonları içermektedir. Klasik tüp bebek ve ICSI yöntemlerinde de kullanılmaktadır. Günlük olarak deri altı enjeksiyonu olarak uygulanmaktadır.

  • Uriner FSH

Menopoz döneminde olan kadınların idrarının saflaştırılması ile elde edilen diğer ilaç, yalnızca FSH hormonu içermektedir. IVF ve ICSI yönteminde yumurtalıkların uyarılması için birden folikül elde edilmesi için kullanılır. Günlük olarak deri altı enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır.

  • Rekombinant FSH

Rekombinant FSH preparatları %100 saf bir ilaçtır. Laboratuar ortamında üretilmektedir. Birden fazla yumurtalık elde edilmesini sağlamaktadır. Deri altı enjeksiyonla üretilmektedir.  IVF ve ICSI için birden fazla yumurta sağlanmaktadır.

  • Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa)

FSH ve LH hormonlarının hipofiz bezinden salgılanmasına yardımcı olan Gonadotropin  serbestleştirici hormonun sentetik halidir. Burun spreyi olarak ya da iğne ile kullanılabilir.

  • GnRH Antagonistleri

İşlevleri GnRH analogları ile aynıdır. Ancak etkisi ve kullanım süresi daha farklı olduğu için bu ilaçlar tercih edilebilmektedir. Enjeksiyon sayısı da daha azdır. Günlük 0.25 mg’lık Formu stimulasyonun 6. günü başlanıp, yumurta gelişimini tamamlayana kadar sürer.

  • Human Koryonik Gonadotropini (Çatlatma iğnesi)

Yumurta toplama aşamasından 34-36 saat önce enjekte edilmektedir. Ardından da foliküllerin çatlamasına yardım eder ve yumurtaların salınmasına yardımcı olur. Bu hormonun etkisi büyümüş folliküller içindeki yumurtaları olgunlaştırması ve döllenmeye hazırlamasıdır. Bunun dışında progesteron salgılanmasına da yardımcı olur.

  • Progesteron

Döllenen yumurta rahme yani rahimde bulunan endometrium tabakasına yerleşmektedir. Bu alanda sağlıklı olarak büyümesi için gerekli hormonların yeteri kadar salgılanması gerekmektedir. Luteal faz desteği denilen tedavi, vajinal fitil ya da jel olarak uygulanmaktadır.

  • Letrazol

Yumurta gelişiminin zor olacağı düşünülen hastalara bu ilaç verilmektedir. Adetin 4. Günü bu ilaca başlanır. Günde 2 tablet olmak üzere toplamda 5 gün kullanılır. 

 

Diğer ilaçlar

Tetra 500 Kapsül: Tetra, koruyucu bir ilaç olarak verilmektedir. Gelişebilecek herhangi bir enfeksiyona karşı anne adayını korumaktadır. Yumurta toplama aşamasında kullanılmaya başlar ve 4 gün boyunca kullanılır.

Prednol 16 mg Tablet: Hamilelik döneminde meydana gelebilecek, bağışıklık sistemi tarafından red etkisini ekarte etmek için kullanılan bu ilaca, yumurtaların toplandığı gün başlanmaktadır.

Folikasit (Folbiol veya Centrum): Bebeklerde oluşabilecek anomali riskini engellemek için tedavi başlangıcında kullanılmaya başlar.

Parlodel SRO Kapsül: Prolaktin hormonu yüksek olan hastalara bu ilaç uygulanmaktadır.

 

Bir yorum yazın