Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde yapılması gereken testler

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin sorunlarının değerlendirilmesi ve uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi amacı ile anne ve baba adayına bir takım testler uygulanmaktadır. 

 

Bu test sonuçları uygulanacak tedavinin başarı oranında etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle gebeliğe engel olan faktörlerin belirlenmesinde uygulanan testler:

 

Baba adayının sperm sayısının, kalitesinin ve hareketliliğinin değerlendirilmesi amacı ile sperm testi

 

Anne adayının yumurta rezervleri hakkında bilgi edinebilmek için hormon testleri

 

Anne adayının fallop tüplerinin ve rahim özelliklerinin gebelik için uygun olup olmadığının araştırılması amacı ile HSG yani rahim röntgen filmi çekilmektedir.

 

Tüp bebek tedavisinde anne adayına yapılması gereken testler nelerdir?

Bazal hormon testleri

 

Kadınların yumurtama faaliyetleri hakkında yeterli bilgiyi sağlayan kan hormonlarının incelenmesi amacı ile FSH, LH, E2, TSH, PRL ve gerekli görüldüğü durumlarda DHEAS testosteron hormon testleri yapılmaktadır. Bu testler anne adayının adetinin 2. ya da 3. gününde yapılarak, FSH hormon seviyesinin normalden fazla çıkması ve E2 seviyesinin 80 pg/ml üzerinde olması halinde yumurta rezevlerinin azaldığı tespit edilmektedir. Tüp bebek tedavilerinin başarısındaki en önemli faktör ise, anne adayının yumurta rezevlerinin kalite olmasıdır.

 

HSG (ilaçlı rahim filmi)

 

Tüp bebek tedavilerine başlamadan önce fallop tüplerinin açık ya da kapalı olduğunun tespit edilmesi amacı ile tıbbi olarak bu organların daha rahat görüntülenebilmesi için boya enjekte edilmektedir. Ancak fallop tüplerinin açık ya da kapalı olması tüp bebek tedavi aşamalarında önemli bir sorun değildir. Fakat gebeliğin oluşmasını engelleyen rahim içinde konumlanan miyom ve polip gibi kistik oluşumlarının saptanması amacı ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Aksi halde rahim içi fonksiyonlarını bozan bu oluşumlar, embriyonun rahme tutunmasını engelleyerek, tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

 

Transvajinal ultrason

 

Adetin 2. ya da 3. gününde rahim ve yumurtalıkların işlevselliğinin incelenmesi adına vajinal ultrasonografi kontrolleri yapılmaktadır. Bu uygulama ile kısırlığa neden olan polikistik over sendromu, miyom ya da endometriozis (çikolata kisti) gibi kadın hastalıklarının varlığı araştırılmaktadır. Ayrıca rahmin yapısal özelliklerinde herhangi bir anormal durumun olup olmadığı transvajinal ultrason ile tespit edilebilmektedir. Eğer bu sorunlardan biri mevcut ise, öncelikle bunların tedavisi yapılır.

 

HIV, Anti-HCV

 

Anne adayında bebeğine aktarabilecek bulaşıcı hastalıkların tespit edilmesi amacı ile HIV (Aids) ve Anti HCV (Hepatit C) testleri yapılmaktadır.

 

HbsAg

 

Hepatit B virüsü taşıyıcılığının tespit edilmesi amacı ile anne adaylarını geneline uygulanmaktadır. Eğer anne adayında Hepatit B taşıyıcılığı tespit edilmiş ise, bebeğe doğum esnasında bulaştırma riskinin önlemesi için doğumdan hemen sonra bebeğe Hepatit B aşısı yapılarak, koruma sağlanır.

 

Kan grubu uyuşmazlığı

 

Anne ve baba adayının kan uyuşmazlığının olması halinde, bebekte oluşabilecek risklerin önlenmesi amacı ile Anti D immunglobulin iğnesi yapılmaktadır.

 

Rubella IgG

 

Rubella IgG testi ile daha önceden rubella enfeksiyonunun geçirilmiş olup olmadığının saptanması amacı ile önlem niteliğinde uygulanan bir kontrol testidir.

 

aPTT, PTT, INR, Protein S ve Protein C

 

Anne adayında mevcut olan kan pıhtılaşma sorunlarının tespit edilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Özellikle Trombofili hastalığı tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasındaki en önemli etkendir. Bu nedenle gerekli tedavi planı açısından önem kazanmaktadır.

 

Hemogram (tam kan sayımı)

 

Anne adayında kansızlık ya da kandaki trombosit hücreleri ile ilgili herhangi bir sorunun olup olmadığının araştırılması amacı ile hemogram testi yapılmaktadır.

 

Tüp bebek tedavisinde baba adayına yapılması gereken testler nelerdir?

 

Semen analizi

 

Erkek sperm hücrelerinin yumurtayı dölleyebilecek sayıda, kalitede ve hareketlik bakımında yeterliliğe sahip olup olmadığının incelenmesi amacı ile kültür örneği alınmaktadır.

 

Kan testleri

 

Erkek kısırlığına neden olan hastalıkların tanımlanması amacı ile kanda hormon seviyeleri incelenir. HIV, HbsAg, Anti-HCV, gerekirse Kan grubu, FSH, LH, T-Tes, PRL, ürolojik muayene ve genetik inceleme yapılmaktadır.

 

Ultrasonografi

 

Ultrasonografi tetkikler radyoloji bölümü tarafından yapılmaktadır. Testislerden sperm üretiminin olmasına rağmen, dışarıya çıkmasını engelleyen azospermi durumu araştırılmaktadır.

 

Bir yorum yazın