Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi

Yumurta toplama işlemi (OPU, oocyte pick up) nedir?

Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtalıklarını uyarılması için verilen ilaçlara yumurtaların karşılık vererek, olgunlaşmasının ardından yapılan çatlatma iğnesi ile foliküllerin toplanması işlemidir. Daha sonra toplanan yumurtalar ile baba adayından elde edilen sperm hücreleri laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmeye maruz bırakılır. Sperm hücresinin yumurtayı döllemesi sonucunda meydana gelen embriyoların arasından gebelik için yeterli kaliteye sahip olanının seçilmesi ile anne adayının rahmine transfer edilerek, tedavi aşamaları tamamlanır.

Tüp bebekte yumurta toplama işlemi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalar uyarıldıktan sonra, yumurtaların olgunlaştırılması amacı ile çatlatma iğnesi yapılır. İğne yapıldıktan 32-36 sonra yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurta toplama işleminin yapılacağı gün yumurtaların gelişim göstermesine bağlı olarak belirlenir.

 

Yumurtaların uyarılmasından sonra ortalama 12-15 gün içinde gelişim göstermektedir. Bu dönemde genellikle adetin 3. günü yapıldığı için, yumurta toplama işlemi de adet gününe takiben 15-20. günleri arasında yapılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Yumurta gelişiminden sonraki aşama olan yumurta toplama işlemi, anne adayının jinekolojik muayene masasına uzanması ile vajinal ultrasonografi kontrollerinde olduğu gibi yapılır. 

 

Ancak vajinal ultrason probunun ucunda kılavuz görevini üstlenen ve yumurtaların toplanması amacı ile kullanılan ince bir aparat ve kateter yer alır. İşlemden önce hijyen kuralları gereği anne adayının rahim ağzı özel solüsyonlarla sterilize edilerek, vajen temizliği sağlanır.

 

Daha sonra iğne aracılığı ile yumurtaların içinde bulunduğu folikül keseciklerden yumurtalar alınır. Vakum prensibi ile emilerek toplanan folikül sıvısı içerisinde yumurta olup olmadığı laboratuvar ortamında incelenir. Eğer bu sıvı içerisinde yumurta yoksa tekrar aynı işlemle yumurta elde edilmeye çalışılır. Anne adayından toplanan yumurtalar özel kültür sıvısı içerisinde inkübatör adı verilen cihaz sayesinde uygun ısı ve karbondioksit oranı ile yaklaşık 2-4 saat koruma altına alınır.

Yumurta toplama işlemi ne kadar sürer?

Yumurta toplama işlemi ortalama 30 dakika içerisinde tamamlanır. Hasta işlemden sonra 1-2 dinlendikten sonra evine gidebilir.

Baba adayından ne zaman sperm alınır?

Yumurta toplama işleminin yapıldığı gün eş zamanlı olarak baba adayından sperm örneği alınarak, laboratuvar ortamında döllenme işlemi için hazırlanır. Eğer menisinde hiç sperm bulunamamışsa ya da spermler yeterli canlılık oranına sahip değilse, mikro TESE yöntemi ile baba adayının testislerinden sperm elde edilir. Alınan spermler ve toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında bir araya getirilerek fertilizasyon işlemi yapılır.

Yumurta toplama işlemi ağrı ya da kanama gibi herhangi bir şikayete yol açar mı?

Uygulama sonrasında genellikle hafif bir ağrı durumu söz konusu olabilir. Ancak doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Ayrıca hafif bir vajinal kanamada durumu da kendiliğinden geçen geçici şikayetlerdir. Nadir olarak aşırı kanama halinde doktorun uyguladığı tampon ile kanama durdurulabilmektedir. Fakat doktor haricinde kendi başınıza müdahale etmemeniz önerilir.

Yumurta toplama işleminde genel anestezi mi? Lokal anestezi mi uygulanır?

Genellikle lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilse de, hastanın isteğine bağlı olarak genel anestezi uygulanabilir. Lokal anestezi bölgesel uyuşturma sağladığı için bazı durumlarda hafif bir rahatsızlık hissi ortaya çıkabilmektedir. Ancak yumurta toplama işlemi genel olarak ağrılı ve hastanın rahatsızlık duyabileceği bir işlem değildir. Fakat genel anesteziyi tercih ederek, işlemin uyku halinde tamamlanmasını isteyen anne adaylarının işlemden önce 6 saat boyunca bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Bu konuda doktorunuz gereken bilgiyi verecektir.

Yumurta toplama işleminden sonra doktora başvurulması gereken durumlar nelerdir?

  • Ateş
  • Karın bölgesinde şişlik
  • İdrar yapamama
  • Vajinal kanama
  • Titreme hali
  • Bulantı, kusma
  • Karında geçmeyen şiddetli ağrı
  • Çarpıntı
  • Soğuk terleme
  • Göz kararması ve baygınlık halinde mutlaka doktoruna başvurmanız gerekir.

 

Bir yorum yazın