Tüp Bebek

Tüp bebek ve normal gebelik arasındaki farklar nelerdir

Tüp bebek nedir, çiftler ne zaman başvurmalı?

 

Günümüzün hızla değişen yaşam şartları ile beslenme alışkanlıkları değişirken, radyasyona ve kimyasal maddeye maruz kalma, sigara, alkol, erken menopoz ve çocuk sahibi olma yaşının ertelenmesi gibi birçok faktöre bağlı olarak kadın ve erkeğin üreme sisteminin olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda infertilite (kısırlık) sorunu artmaktadır.

 

Bu nedenle normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı artarken, sorunlarına yönelik uygun tedavi arayışında olan çiftler, tüp bebek tedavilerine yönelmektedir. Ancak normal gebelikte olduğu gibi tüp bebek tedavilerinde de anne adayının yumurta rezervleri doğrultusunda başarı sağlanmaktadır. Bu nedenle kısırlık tanımı olarak, bir yılı aşkın süredir korunmasız cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebelik elde edilemiyorsa, çiftlerin vakit kaybetmeden tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurması gerekir.

Tüp bebek ile elde edilen gebelikler ile normal gebelikler arasında fark var mıdır?

Tüp bebek normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin üreme hücrelerinin vücut dışı ortamda bir araya getirilerek döllenmeye maruz bırakılmasıdır. Normal yollardan sağlıklı üreme sistemine sahip kişilerde bu süreç doğal olarak gerçekleşir ve embriyon anne adayını rahmine tutunarak gelişimine devam eder. Ancak birçok faktöre bağlı olarak doğal yollardan gerçekleşemeyen bu eylem, tüp bebek tedavileri ile üreme hücreleri vücut dışı ortamlarda bir araya getirilerek elde edilen embriyonu anne adayının rahmine transfer edilmesi ile gebeliğin oluşumunu desteklemektedir. Kısacası tüp bebek ile normal gebelik arasındaki tek fark, gebeliğin oluşma aşamasıdır. Bunun dışında gebelik süreci ve doğum eylemi arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Tüp bebek ve normal gebelikle dünyaya gelen bebekler arasında fark var mıdır?

Yukarıda bahsedildiği üzere tüp bebek tedavisiyle elde edilen gebelikle, normal gebelikler arasında sadece gebeliğin oluşma aşaması farklıdır. Bu nedenle tüp bebek ve normal bebekler arasında da herhangi bir fark bulunmamaktadır.

 

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayının üreme hücrelerinden elde edilen embriyo ile gebelik sağlanmaktadır. Gebelik süreci, bebeğin sağlıklı gelişimi ve doğum eylemi normal gebeliklerde olduğu gibi ilerlemektedir. Ayrıca gebelik sürecinde karşılaşılabilecek gebelik komplikasyonları da her iki gebelikte de aynı risk oranını taşır.

Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebeklerin, normal gebelikle dünyaya gelen bebekler arasında sağlık açısından herhangi bir risk faktörü var mı?

Normal gebelikle doğmuş bebek ile tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebeklerin arasında sağlık bakımında herhangi bir risk faktörü bulunmamaktadır. Ayrıca tüp bebek tedavi yöntemleri ile kaliteli ve sağlıklı DNA’ya sahip üreme hücreleri saptanabildiği için, normal doğan bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından daha az risk faktörü içerdiği söylenebilir.

Tüp bebek tedavi yöntemleri ile doğan bebekler

Günümüzde tüp bebek tedavi yöntemleri ile 3 milyondan fazla bebek dünyaya gelmiştir. Bu sayı çiftlerin umudunu desteklerken, tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısının göstergesidir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir risk faktörü saptanamamıştır. Bunun dışında çiftlerin doğal yollardan çocuk sahibi olabilme imkanı yokken, tüp bebek tedavi yöntemleri ile özlemini duydukları bebeklerine kavuşabilmesini sağlayan, günümüzün sağlık alanında yapılan en başarılı uygulamasıdır.

 

Ancak tüp bebek tedavi yöntemlerine gereksinim duyulan bazı sorunlar, tedavinin başarısını ve gebelik sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle çiftlerin sorunlarına yönelik dış gebelik, erken doğum ve düşük gibi gebelik komplikasyonlarının görülme ihtimali artmaktadır.

 

Bunun dışında tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerin normal gebeliklerden hiçbir farkı yoktur. Gebelik süreci, bebeğin sağlıklı gelişimi, doğum eylemi ve doğumdan sonraki dönemlerde anne ve bebek sağlığı bakımından normal gebeliklerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

 

Bir yorum yazın