Ürdün Gezi Rehberi

Ürdün Ekonomisi, Kültürü ve Mutfağı

Ürdün’ün Ekonomisi

Ürdün, ekonomi açısından Arap Ortadoğu’nun en az gelişmiş ülkesidir. Ekonomisi büyük ölçüde dış yardıma bağımlıdır. Ülke ekonomisinin ana kaynağı tarımdır. Ancak, İsrail’in verimli toprakların üçte birini işgalinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Buna rağmen tahıllar, çeşitli sebze ve meyveler, mercimek, zeytin ve tütün gibi bazı ürünler yetiştirilmektedir. Kuru tarım alanlarında buğday ve arpa dâhil tahıllar ve zeytin yetiştirilmektedir. Gelişmiş tekstil, çimento ve gıda sanayileri ile ülkeye en yüksek geliri sağlayan bölge turizmdir.

Ürdün Kültürü

Ürdün halkının yarısı Filistinlilerden oluşmaktadır. Komşu ülkelerdeki savaşlar nedeniyle alıcı ülkedeki etnik gruplar arasında kültürel farklılıklar veya uyumsuzluklar yoktur. Filistinliler Ürdün’de üst düzey mevkilere ulaşmakta zorlansa da halk arasında herhangi bir çatışma yok, Ürdün sokaklarında kafe ve bira barları bulmak da mümkün. Ülke halkının çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Ürdün’de erkeklerin 4 kadınla evlenmesi yasal olarak mümkün olsa da bu şehirde yaygın değil. Ülke genelinde barış atmosferi hüküm sürüyor ve ülke Arap Baharından pek etkilenmedi. Ancak her cuma ülkenin başkenti Amman’da El-HüseyniCami‘den belediye meydanına yapılacak yürüyüşle kralın yetkisinin bir kısmından vazgeçilmesi isteniyor.

Ürdün Mutfağı

Koyun eti veya tavuk eti genellikle Ürdün mutfağında tercih edilmektedir. Çıtır çıtır pide, domates, marul, salatalık ve sumaktan yapılan yağlı salata, haşlanmış nohutta tahin, kimyon ve limon suyu ile yenen humus ve hem tavuk hem de etle yapılan baharatlı pirinç yemeği maklube, Ürdün mutfağının en meşhur yemekleri arasında yer alıyor. Kuzu etiyle yapılan ve pirinçle servis edilen ve tek elle yenen shawarma, alayetbandora denilen saf et sote, Arap mutfağına göre hazırlanmış lavaş ekmeğinde servis edilen tavuk ve et döner, çölde pişirilmiş kuzu tandır. Ürdün mutfağının vazgeçilmezi çaydır. Ülkede en çok tüketilen içecektir. Genellikle şekerle servis edilen çayın yanı sıra nane limonata da çok tüketilmektedir. Ülkede ayrıca Carakale adında yerel bir bira markası var. Rakıya benzeyen ancak doğrudan tüketilen Arak denilen alkoller de var. Nargile ülke genelinde çok yaygındır.

Bir yorum yazın