Ürdün Gezi Rehberi

Ürdün’e Ne Zaman ve Nasıl Gidilir? Ürdün İklimi ve Hava Durumu

Ürdün’e Ne Zaman Gidilir?

Ürdün’de kuru çöl iklimi hüküm sürdüğü için yaz ayları çok sıcak ve bunaltıcıdır, bu nedenle ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman bahardır. Eylül-Ekim ve Nisan-Mayıs iklim koşullarının en uygun olduğu aylardır.

Ürdün’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Ürdün’e direkt transfer hava saatiyle ulaşılabilir. Pegasus, Ankara’dan Ürdün’ün başkenti Amman’a haftanın 3 günü direkt uçuş düzenliyor. İstanbul’dan başkent Amman’a ve Akabe şehrine günde iki kez direkt uçuş var. Ürdün’e direkt uçuşlar da var. Yaklaşık 2 saat 10 dakikalık bir yolculuğun ardından taksiyle, otobüsle, shuttle ile veya araç kiralayarak 45 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkün. Ürdün şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla dolaşmak için araba kiralamak mümkün.

Ürdün’de İklim ve Hava

Ürdün’de kuru çöl iklimi hüküm sürmesine rağmen iklim bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kuzey ve güney bölgelerinde Akdeniz iklimi hâkimdir, geri kalanı ise çöl iklimi. Ülkenin batı kesimlerinde ise kasım ve nisan ayları arasında yağışlı mevsim yaşanmaktadır. Yazın hava sıcak ve kurak, kışın ise nemli ve ılıman geçer. Ülkedeki yüksekliğe göre sıcaklık farkı var. Ürdün Vadisi‘ndeki kurak tropikal iklim, yüksek dağlık bölgelerde sıcak iklim hâkimken, ülkenin diğer bölgelerinde ılıman iklim hüküm sürüyor. Ürdün Vadisi’nde sıcaklıklar yaz aylarında 49 ° C’ye kadar yükselirken, vadinin doğu tarafındaki ovalarda yıllık ortalama yağış 200 mm civarındadır. Ülkenin batı kesiminde yağış, yılda 380 ila 640 mm arasında değişmektedir. Ölü Deniz yakınlarında yağış çok düşük, yılda yaklaşık 127 mm.

Bir yorum yazın