Cinsel Yaşam

Üreme organındaki uçuğun işaret ve belirtileri

Üreme organlarında görülen uçuklarda özellikle ilk kez ortaya çıkanlarda bebeğe geçme olasılığı yüksektir. Bu yüzden anne adaylarının dikkat etmesi gerekir. Aşağıdaki belirtiler olduğunda doktorunuza hemen haber vermek ilaç tedavisine başlanması açısından yararlı olacaktır. Ateş, baş ağrısı, kırıklık, üreme organlarınızda ağrı ve kaşıntı, idrar yaparken yanma, vajina ya da idrar kanalından akıntı görüldüğün de doktora görünmek gerekir. Cinsel ilişkiyle buluşan bu siğiller, üreme organlarının herhangi bir bölgesin de olabilir. Bu siğillerin etkeni papilloma adlı virüstür. Dokusu yumuşak, kadifemsi, düz ya da karnı bahar gibi, rengi soluk ya da koyu pembe şeklindedir. Bulaşıcılığı fazla olan bu siğiller başta da belirttiğimiz gibi bebeğe geçebilir, hatta doğumu durdurabilir. Bu yüzden dikkate alınması gereken bir durumdur.

Tedavisi, gebelikte kullanımı güvenli ve kolay olan lokal uygulanan ilaçlarla yapılır. Ayrıca Vajina İltihabı gebelikte erken zar yırtılması ve amniyon kesesi içinde iltihap yaparak erken doğuma yol açabilir. Bu yüzden mutlaka tedaviye başlanması gerekir.

Üreme organınızda uçuk meydana gelmişse, bunu eşinize bulaştırmamaya dikkat etmeniz gerekir. İkinizden birinde uçuk varken cinsel ilişkiye girmekten kaçının. Durumu eşinizle paylaşmanız ikiniz içinde en yararlısı olacaktır. Cinsel ilişkiden ya da tuvaletten sonra ellerinizi iyice yıkayın Siğil olan yeri temiz ve tek kullanımlık peçeteler ile temizleyin Ayrıca vücudunuzu temizleyin mutlaka her gün banyo yapın. Hijyenik olamayan ortamlarda banyo ve tuvaleti kullanmayın. Bu şekilde var olan enfeksiyonu ilerletmemiş olursunuz. Uçuk olan yerleri ve yaraları temiz ve kuru tutun. Terlemeler karşısında önleminizi alın. Pamuklu iç çamaşırı kullanın ve kasık bölgenizi sıkan dar giysiler giymeyin. Dar giysiler terlemeyi ve iltihap oluşmasına neden olur. Ayrıca siğilin olduğu bölgeyi de tahriş eder.

Unutmayın cinsel ilişkiyle geçen herhangi bir hastalıktan kuşkulandığınızda, doktorunuza başvurun ve derhal test yapılıp yapılmadığını doktorunuzla konuşun, yapılmadıysa yapılmasını isteyin. Sonuç pozitif çıkarsa gerekirse eşiniz de tedavi olacaktır. Tedavi yalnız sizin değil bebeğinizin de sağlığını koruyacak ve hastalığın erken tanısı ile tedavi süreci kısalacaktır.