Adet (Regl)

Vajinal tampon kullanımı

Vajinal tampon nedir?

Tampon, pamuktan üretilmiş silindirik bir yapıya sahip, vajinanın içine yerleştirilerek adet kanının emilimini sağlayan medikal bir üründür. Kadınların adet günlerinde kullandıkları hijyenik pedlerin kullanım amacına sahip, fakat kullanımı açısından farklı bir seçenek olarak sunulmaktadır. Adet kanamalarının başladığı günlerde, vajina kanalının içine yerleştirilen bu ürün, pamuksu içeriğiyle adet kanının dışarıya çıkmasına izin vermeden, kendi emici kapasitesini kullanarak kanı kendi bünyesine hapseder. Bu küçük ürünün belli bir miktarı taşıyabileceği için küçük, orta ve büyük boyları vardır. Adet kanamalarının yoğun olduğu günlere bakılarak boy tercihi yapılabilen, belli aralıklarda değiştirmesi gereken oldukça pratik ve hijyenik bir üründür.

Tampon nasıl kullanılmalı?

Tampon hijyenik pedlerle aynı amaç için kullanılsa da, farklı kullanım tarzına sahiptir. Bu nedenle ilk defa tampon kullanan kişiler biraz tedirgin olabilirler. Bu tedirgin yaklaşım daha fazla gerilmelerine ve kasların daha fazla kasılarak tamponun yerleştirilmesinde güçlük yaratabilir. Yapmanız gereken sadece sakin olmanız ve gevşemenizdir. Pelvik kaslarınızı serbest bırakarak, yavaş ve nazik hareketlerle tamponu vajina kanalınızdan ulaşabileceği en derin yere doğru ittirerek yerleştirin. Kolaylıkla yapacağınız bu işlem daha sonraki kullanımlarınızda daha pratik olacaktır. Tampondan sarkan ipi kesmeyin, değiştirmek istediğinizde o ipten çekerek dışarıya çıkarabileceksiniz.

Piyasada satılan birçok ürünün kutusunda kullanma talimatı ve gerekli kullanım bilgileri mevcuttur. Bu nedenle ilk kullanımlarınızda size yardımcı olacak bir rehbere sahip olacaksınız.

Tampon seçimini yaparken nelere dikkat edilmeli?

Piyasada satılan birçok markanın tampon ürünleri, 3 farklı boyutta sunulmaktadır. Bu ölçütler, emiciliği ile alakalı olarak yapılan standart laboratuvar ölçümlerinde mini ve normal boyutlarda olmak üzere kapasitesine yönelik değerlendirmeler sonucunda belirlenmiştir. Âdet kanamalarının hafif, orta ve yoğun günlerinde kullanılmak üzere boyutlarında sınıflandırma yapılmıştır. Bu nedenle adet kanamalarınızın yoğunluğunu göz önünde bulundurarak tercih yapmanız önerilir. İlk tampon kullanacaklar için, tampon tercihinizi yaparken kutunun üzerinde yer alan çizelgelerden yararlanabilirsiniz.

Vajinal tampon kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Adet dönemi dışında akıntı ya da herhangi bir fizyolojik durum nedeni ile kesinlikle tampon ürünleri kullanılmamalıdır. Günlük ped veya hijyenik pedlerin kullanılması daha doğru olacaktır.

6-8 saat gibi uzun süreli kullanımlarda özellikle sıcak havalarda ‘’Toksik Şok Sendromuna’’ neden olabildiği için, en fazla 3’er saat aralıklarla değiştirmeniz gerekir.

İdrarın çıkış noktası ile adet kanın geldiği yer çok farklıdır. Bu nedenle tuvalet ihtiyacını engellemediğini bilmeniz gerekir.

Kanamalarınızın hafiflediği günlerde ve özellikle geceleri uzun süre vajina kanalında kalacağı için pet kullanmayı tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ayrıca kanamaların yoğun olduğu dönemlerde birden fazla tampon kullanılmamalıdır. Kanamanın yoğunluğuna göre tampon tercihinizi yapmalısınız.

Vajinal tamponun kendiliğinden çıkma ihtimali var mı?

Tamponun doğru şekilde yerleştirilmesi halinde, vajinal kaslar tamponu yerinde tutacak kapasiteye sahiptir.  Bu nedenle tamponun düşmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Tampon varken tuvalete gidilebilir mi?

Kadının genital bölgesi; üretra, vajina ve anüs olarak birbirinden bağımsız üç farklı şekilde çalışan kısımlardan oluşur. Bu nedenle tampon kullanımı sadece vajina kanalına yerleştirilen ve kanamaları engelleyen bir ürün olduğu için, tuvalet ihtiyacınızı karşılamaya engel değildir. Bunların yanı sıra her tuvalet ihtiyacından sonra tamponun değiştirilmesine veya çıkartılmasına gerek yoktur. Sadece tamponun ipinin ıslanmaması için, idrarınızı yaparken elinizle kenarda tutabilirsiniz.

Tampon kullanımı enfeksiyon yada bir takım genital hastalıklara neden olur mu?

Bu konuda kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat tamponun doğru kullanılması halinde enfeksiyon tarzı genital hastalıkların oluşumunun çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtebiliriz.

Tamponun vajina içinde kalma veya kaybolma ihtimali var mı?

Böyle bir durumun söz konusu olamaz. Ancak tamponun ipinin vajina içine kaçma ihtimali olabilir. Bu durumda da sakin bir şekilde iki parmağınızla yavaş hareketlerle vajina içerisinde bulabilirsiniz. İpe ulaştıktan sonra çekerek, kolaylıkla dışarıya çıkarabilirsiniz. Eğer ipe ulaşamadıysanız daha fazla konumunu zorlamadan doktorunuza başvurmanız, daha doğru bir adım olacaktır.

Tampon kullanımın ne gibi avantajları vardır?

  • Hijyenik pedlerle kıyaslanacak olursa, tampon kullanımı daha konforlu ve kullanışlıdır.
  • Adet kanamalarının dışarıya çıkışını engellediği için, kanla alakalı yaşanan kokuyu önler.
  • Genellikle spor yapan ve günlük hayatında daha aktif olan kadınlar için, daha rahat hareket edebilme imkânı sunduğu için tercih edilmektedir.
  • Seyahat halinde veya özel davetlerde adet kanamalarının tedirginliğini yaşayan kadınlar içinde oldukça başarılı bir ürün olarak kullanılmaktadır.
  • Ayrıca adet kanını içeride muhafaza edebildiği için adet dönemlerinde denize girmek isteyen kadınlar, rahatlıkla kullanabilirler.

Toksik şok sendromu nedir? Neden olur?

Tampon kullanımlarından en çok dikkat edilmesi gereken ve önemli olan durum, 6 ile 8 saatten fazla kullanılmaması gerektiğidir. Bunun nedeni ise, uzun süreli tampon kullanımına bağlı olarak enfeksiyon riskini yaratması ve toksik şok sendromu denilen ciddi enfeksiyon vakasının yaşanabilir olmasıdır. Bu risk karşısında hijyenik pedlerin kullanımı tercih edilmesi, tamponun gerekli olduğu durumlarda kullanılması önerilmektedir. Toksik şok sendromu vajinada bulunan enfeksiyonun bütün vücudu etkileyebilecek kapasiteye sahip olmasıyla beraber, ateş, bulantı, kusma, halsizlik ve baş dönmesi gibi problemlerle ortaya çıkabilmektedir.

 

Bir yorum yazın