Hindistan Gezi Rehberi

Varanasi’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir

Varanasi’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir? 

Hindistan’ın en etkileyici yerlerinin başında gelmektedir. Daha önce böyle bir deneyimi olmayanlar için bu şehri görmek onları değiştirecek türden bir tecrübe olabilir. Aynı zamanda, Varanasi’nin Hintliler için çok kutsal bir yer olduğundan bahsetmek gerekir. Burası; 5000 yıllık tarihiyle belirli bir geleneğin ve kültürün devam ettiği dünyanın en eski şehirlerinin başında gelmektedir. 

Varanasi neden popüler diye düşünenlere burasının yıkım tanrısı Şiva’nın şehri olduğunu hatırlatmak gerekir. Kısaca anlatmak gerekirse, Hindular, burada öldükleri takdirde reenkarnasyondan kurtulup Tanrı’nın yanında olacaklarına inanıyorlar. Bir başka deyişle, Varanasi’de ölenler, dünyaya tekrar gelmeyeceklerdir. Nirvanaya ulaşacaklardır. Bu olaya mokşa adı verilmektedir. Bu sebepten dolayı, ülkenin her yerinden gücünü kaybetmiş insanlar ve yaşlılar Varanasi’ye gelmektedir. Sonuç olarak, bahsettiğimiz sebepten dolayı burada turizm yapıldığını söyleyebiliriz. Buradaki tüm konaklama yerleri yılın her döneminde doludur. Varanasi’de gerçekten Türk kültürüne çok yabancı sayılabilecek törenler düzenleniyor. Ölü yakma törenlerinin yapılmasının yanı sıra çocuklar, hamileler ve yılan sokması sebebiyle ölenler yakılmadan ayaklarına taş bağlanarak nehre atılıyorlar. Bu yüzden, bu şehri görmek isteyenlerin bir rehber ile anlaşması şart! 

Varanasi’de mutlaka yapılması gerekenler arasında akşam seramonisi olarak bilinen Aarti’yi izlemek bulunuyor. Aarti; kutsal Ganj ve tanrılar adına yapılan bir ateş seramonisi olmasından dolayı dikkat çekiyor. Bu töreni izlemek adına dünyanın her yerinden insanlar buraya geliyorlar. Varanasi’de sabahları tekne turuna çıkmak mutlaka yapılması gereken bir diğer aktivite olarak dikkat çekiyor. Tekne turu sayesinde şehrin karşı yakasında bulunan büyük krematoryuma gitmek mümkün! Şehirde kremasyonun gerçekleştiği birden çok mekan bulunuyor. Kremasyon ise herkesin izlemesine imkan verecek şekilde gerçekleşiyor. Fakat, kremasyonun fotoğrafını ve videosunu çekmek ise kesinlikle yasak! Varanasi’de mutlaka görülmesi gereken ve turistler için açılmış hediyelik eşya dükkanlarının, kafelerin, tur acentalarının olduğu bir yer olan Bengali Tola Road’un baştan aşağı yürünmesi çok doğru bir aktivite olacak.