Varis Tedavisinde En İyi Yöntem Nedir?

Paylaş
 

Hem sağlığı hem de güzelliği gölgeleyen bir rahatsızlık olan varisler, başta bayanlar olmak üzere bir çok insanın şikayetçi olduğu bir problemdir.

Akşam saatlerinde bacaklarda ve ayaklarda meydana gelen şişlik, geceleri kramplara dönüşüyor ise varis rahatsızlığı ile karşı karşıya olabilirsiniz demektir.

Genellikle vücut ağırlığını taşıyan bacaklarda sıkça varis rahatsızlığının başlıca nedenleri hormon ilaçları, genetik etkiler ve çevresel etkenlerdir. Çoğu zaman can sıkıcı bir hal alan varislerin tedavisi de oldukça önemlidir.

Çünkü tedavi edilmeyen varisler, zamanla damardaki kanın pıhtılaşmasına yol açarak, hareketsizlik nedeniyle de bu pıhtının akciğerlere giderek ölüm riskini arttırabilmektedir.

Varisler, tedavi edilmediği sürece bacaklarda hareketsizlik problemine neden olabilmektedir. Ayrıca tedavisi yapılmayan varisler, giderek daha gözle görülür hale gelir ve büyük problemlere yol açabilir.

Bazı varisler enfeksiyon kapabilir ve yaraya dönüşebilir. Bunun gibidir çok problemi beraberinde getiren varisler, vücutta şeker, tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıkları da tetikleyebilmektedir.

Bu nedenle hızlı ve çözümcül şekilde varis tedavisi yapılarak, rahatsızlığı minimum düzeye indirmek en doğrusudur.

Varis Tedavisinde En İyi Yöntemi

Tedavi yöntemi arasında en bilineni, cerrahi müdahale ile yapılan işlemlerdi. Özellikle damarlara daha çok yayılmış ve kolları fazla kıvrımlı olan varis şekillerinde cerrahi müdahale yani ameliyat tek çare olarak görülüyordu.

Günümüzde erken müdahale edilebilirse cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, daha kolay yollardan varis tedavisi uygulanabilir.

Yöntemlerden bir tanesi lazer ile damar yakılarak, damarın saf dışı bırakılmasıdır. Bu yöntem oldukça basit ve çok az zaman alan bir tedavidedir.

Son zamanlarda sıkça başvurulan diğer bir yöntem ise, iğne ile damara girip, ilaç ile damarı yakmadır. İlaç damara verildiği anda köpük haline gerek etkiyi daha da arttırmaktadır. Bu yönteme sklerozan da deniliyor.

Acı ve ağrı çekmeyen yapılan bir işlem olmasından dolayı doktor ve hasta tarafından en iyi tedavi yöntemleri arasında görülmektedir.

Bu yazı 283 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Aronia Ultra Panax Set-sfs ne demek-Kızlara güzel sözler -Rus Takvimi-kuş isimleri-at isimleri -yeğen sözleri-
bahis siteleri