Cilt Bakımı & Estetik

Yağlı ciltleri in bakımı nasıl yapılır

Yağlı ciltleri in bakımı nasıl yapılır? 

 

Yağlı ciltler sivilce, akne ve siyah noktalara daha müsait bir yapıya sahip olduğundan daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle yağlı cilde sahip insanların düzenli olarak bakım yaptırması ve çeşitli önlemler alması gerekir. Şimdi sizlere yağlı ciltler için öneriler vereceğiz. Ancak anlatacağımız uygulamaları uzun vadede ve düzenli olarak uygulamazsanız faydasını göremezsiniz.

 

YAĞLI CİLTLERİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

 

  • Öncelikle temizlik bu konuda en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle daha çok salisik asit içerek temizlik ürünleri tercih edilmelidir.
  • İleri derecede cilt lekelerine sahipseniz, kesinlikle yağı azaltıcı etki gösteren temizleyicileri düzenli olarak kullanmalısınız.
  • Yağlı ciltlerin yağ üretimini en iyi güneşten koruyucu kremler azaltmaktadır. Bu nedenle hem yazın hem de kışın bu kremleri ince bir tabaka halinde cildinize uygulamanız iyi gelecektir. Ayrıca bu kremleri alırken yağsız olanları tercih etmelisiniz.
  • Yağlı ciltlerde fondöten kullanımından kaçınmalısınız. Çünkü fondötenler hem gözeneklerin kapanmasına hem yağ üretiminin artmasına hem de makyajınızın akmasına neden olmaktadır.
  • Fondöten yerine pudrayı tercih etmelisiniz ve pudra seçiminde tercihinizi yağı emen çeşitlerden yana kullanmalısınız. Ayrıca bu kullanımlardan önce bazı silikon bazlı nemlendiricileri kullanmak daha uzun süreli ve kalıcı bir makyaj sağlayacaktır.
  • Sigara ve alkol başta olmak üzere baharatlı yemeklerden uzak durun. Çünkü bunlar damar genişlemesine yol açar ve normalden daha fazla ter salınımına neden olur. Bunların yerine A vitamini açısından zengin besinleri tercih edin. Çünkü havuç ve ıspanak gibi besinler bol miktarda a vitamini içerdiğinden yağ üretimini büyük ölçüde durdururlar.

 

Bir yorum yazın