Bebek Sağlığı

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Yeni doğan bebekler de kabızlık semptomları gelişebilmektedir. Özellik ile kırkı yeni çıkmış bebekler de sıkça görülen kabızlık problemi oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

Bebekler de kabızlık problemi ile karşılaşıldığında ilk akla gelen yöntem doktora gitmek olmaktadır. Bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile de kabızlığın önüne geçmeyi deneyebilirsiniz.

Bebekler de kabızlık sorunu daha çok anne sütü ile beslenmeyen ve ek gıda alan bebekler de gözükür.

Anne sütü emen yeni doğan bebekler de kolay kabızlık söz konusu olmamaktadır. Bu yüzden bebeğiniz de kabızlık ortaya çıktığında alacağınız ilk önlem eğer sütünüz var ise bebeğinizin beslenmesini ek gıda değil anne sütü ile sağlamanız olacaktır.

Böylece herhangi bir ilaca gerek kalmadan kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Bebekler de kabızlık en çok bu sebepler ile ortaya çıkmakta olup bebeğinizin kabız olduğunu, dışkı atarken zorlanmasından, ağlamasından, kakasının sertliğinden ve kabızlığa bağlı olarak anüsünün deforme olmasından anlayabilirsiniz. Bebeğiniz de bu semptomlar ortaya çıktığında ise evde ilk yapmanız gerekenler şu şekilde olmaktadır;

Öncelik ile yukarıda da bahsedildiği üzere verdiğiniz ek gıdalara dikkat ederek, anne sütü ile beslemeye özen gösterin.

Bebeğinize hafif egzersizler yaptırın ve karnına masaj uygulayın böylece bağırsaklarının çalışmasını sağlayabilir ve kolay dışkılamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin poposuna bir pamuk yardımı ile zeytinyağı sürebilirsiniz. Pamuğa alacağınız bir miktar zeytinyağını anüse doğru kaçırarak sürün.

Bu yöntem hem kabızlıktan dolayı zarar gören anüsü yumuşatacak hem de dışkının kolay çıkmasını sağlayacaktır. Böylece ilaç kullanmadan bebeğiniz kabızlığı atlatabilecek.

Bunun yanı sıra rezene çayı vererek bebeğinizin hazımsızlığını ve kabızlığını giderebilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık doğal olduğunda ortalama 7 gün sürmektedir. Bu süreye kadar olan kabızlıklar normal sayılabilir ve evde tedavi edilebilir iken, bu süre 7 günü geçer ise mutlaka bir çocuk doktorundan yardım alın.

Bir yorum yazın