Bebek Sağlığı

Yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığı

Yeni Doğan Bebeklerde Meydana Gelen Sarılık Hastalığı Nedir? Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Toplumlarda en sık görülen bebek hastalıklarından biri de yeni doğan bebeklerde meydana gelen sarılık hastalığıdır. Toplumumuzda da azımsanmayacak oranda görülebilen yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hastalığı özellikle taşıdığı olumsuz nitelikleri nedeniyle dünyaya gelmiş olan bebeğin genel sağlığını ciddi anlamda tehdit edebilmektedir. Önemli bir bebek hastalığı olarak görülen yeni doğan bebeklerde meydana gelen sarılık hastalığı hakkında birçok sağlık araştırmaları yapılmış ve bu araştırmaların sonucunda tam vaktinde dünyaya gelmiş olan bebeklerin yaklaşık % 60’ında erken doğum sonrası dünyaya gelmiş olan bebeklerin de yaklaşık olarak % 80’inde görülmüştür.

Bu nedenlerden dolayı doğum uzmanları anne adaylarını hamilelik dönemleri boyunca dikkatli davranmaları konusunda uyarmakta ve bu hastalığın sadece doğacak olan bebeğe değil aynı zamanda anne adayına da ciddi zararlar verebileceğinin altını önemle çizmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen yeni doğan bebeklerde meydana gelen sarılık hastalığı ayrıca bazı belirtiler doğrultusunda kendini gösterebilmektedir. Bebek sarılık türü olarak da bilinen hastalık zamanında tedavi edilmediği takdirde bebeğin hayatını kaybetmesine yol açabilmektedir. Tehlikeli bir bebek hastalığı olan yeni doğan bebeklerde meydana gelen sarılık hastalığı mutlak tedavi gerektirmekte ve bununla birlikte erken müdahale gerektiren bebek hastalıkları arasında yer almaktadır.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Hastalığının Meydana Gelmesinde Etkin Rol Oynayan Nedenler Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık hastalığının oluşumunda etkin rol alan birçok sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler şunlardır;

  • Bebeğin henüz dünyaya gelmeden önce anne karnındayken yeteri kadar anne sütünü alamaması
  • Anne adayının şeker hastalığına sahip olması
  • Bebeğin henüz anne karnındayken çeşitli nedenlerden dolayı kafasının bir bölümünde kan toplanması
  • Anne sütünde yer alan sarılık hastalığı mikrobu
  • İdrar yollarında bulunan enfeksiyonlar hastalığın başlıca nedenleridir.