Doğum Sonrası

Yeni Doğan Sarılığı Nedir

Yeni doğan sarılığı, dünyaya yeni gelmiş bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artması sonucu ortaya çıkar. Yeni doğan bebeklerde az ya da çok mutlaka bir miktar kanlarında bilirubin bulunur.
Bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiği zaman, kanda bulunan bilirubini karaciğer işleyerek vücuttan dışarıya atar. Bebeğin kanında bilirubin maddesi karaciğerin atamayacağı kadar çoğalmışsa, kanda birikmeye başlar. Bunun sonucu olarak bebeğin cildinde sararmalar meydana gelir. Bu durumda bebeğe sarılık teşhisi konulur. Bebekte sarılık miktarı arttığı zaman, bebek hastaneye yatırılarak bir takım tedaviler uygulanır.
Yeni doğan sarılığı nasıl anlaşılır?
Bebek dünyaya geldiği zaman, ilk kontrolleri hastanede çocuk doktoru tarafından yapılır. Bu kontrollerde bebeğin sarılığına bakılır. Bebekte sarılık yoksa hastaneden taburcu edilir. Ancak bazen bebek eve geldiği zaman yani doğumdan birkaç gün sonra bebekte sarılık başlayabilir. Bebeğin sarılık olduğu genelde halsiz olmasından ve sürekli uyumasından anlaşılır. Bebek emzirmek için uykudan uyanmıyorsa, ya da anne tarafından ayağının altı kaşındığı halde ya da burnu sıktırıldığı halde bebek uyanmıyorsa bu sarılığın ilk belirtisidir. Bebeklerin teni genelde pembemsi bir renktedir. Bebeğin tenine el ile bastırıldığı zaman sarı bir renge bürünüyorsa bebekte sarılık olma ihtimali yüksektir. Vakit kaybetmeden bebeği bir çocuk doktoruna götürmekte fayda vardır.
Yeni doğan sarılığının nedenleri şunlardır.
-Bebeğin karaciğerinin kanda biriken bilirubin miktarını temizlemekte yetersiz kalması
-Bebeğin anne ve babası arasında kan uyuşmazlığının olması
-Doğum esnasında aşırı zorlanmalardan dolayı bebekte ciddi derecede ezik ve çürüklerin oluşması
-Doğumdan sonra hızlı bir şekilde bebeğin kilo kaybetmesi
-Annenin şeker hastası olması
-Suni sancı ile doğurtulan bebeklerde
Sarılığın en iyi tedavisi anne sütüdür. Anne bebeğini her ağladığında mutlaka emzirmelidir. Anne sütü alan bebeklerin bağışıklığı hızlı bir şekilde güçlenir. Yeni doğan bebekler için en ideal gıda anne sütüdür. Anne sütünde bebeğin ihtiyacı olan bütün vitaminler vardır. Ayrıca anne bebeğini emzirdiği zaman, annenin vücudu bebeğin hangi vitaminlere ihtiyacı olduğunu belirler, bir sonraki emzirmeye kadar anne vücudu bebeğin ihtiyacı olan bütün vitaminleri üretir. Bu Allah’ın en büyük mucizelerinden biridir.