Bebek Sağlığı

Yeni Doğan Sünneti Sağlıklı Mıdır

Bebek, dünyaya geldikten sonra kısa bir zaman içerisinde yapılan sünnete yeni doğan sünneti denir. Erkekleri sünnet ettirmek Müslümanlar için dini bir zarurettir. Batıda ise sünnet genelde sağlık açısından tercih edilmektedir.
Sünnetin sayılmayacak kadar birçok faydası vardır. Sünnet derisinin altında biriken cilt döküntüleri ve kirler katman oluşturduğu zaman, koku yapar ve enfeksiyonlar açısından son derece risklidir. Araştırmalar göstermiştir ki sünnet olan erkeklerin sünnet olmayan erkeklere oranla penis kanserine yakalanma riski daha azdır.
Yenidoğan sünneti bebek için son derece sağlıklıdır. Yeni doğan bebeklerde yapılan sünnet, dikişsiz yapıldığı için, son derece hızlı iyileşir. Bebek bu süreçte ciddi ağrılar hissetmez. Ayrıca çocuklar ileri yaşlarda sünnet olduğu zaman bazı psikolojik sorunlar yaşarken, yeni doğan sünnetlerinde böyle bir sorun yaşanmaz.
Yeni doğan sünneti, lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Sünnet olacak bebeğe bölgesel uyuşturma yapıldıktan sonra işlem gerçekleştirilir. Sünneti gerçekleştirilen bebek, kanama riskine karşı birkaç saat gözlemlendikten sonra hastaneden taburcu edilir.
Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi yeni doğan sünnetinde de enfeksiyon ve kanama riski vardır. Bunların haricinde herhangi bir problemle karşılaşılmaz. Yeni doğan sünnetinde enfeksiyon riski son derece az olduğu için sünnet sonrası bebeğe herhangi bir krem ya da ağızdan alınacak bir ilaç verilmemektedir.
Bebeği sünnet ettirdikten sonra, bir hafta süreyle her bez değişiminde sünnet bölgesine vazelin sürülmelidir. Vazelin bebeğin penisinin beze yapışmasını önler. Penis beze yapıştığı zaman kanama olabilir. Bu nedenle bebeğin penisini vazelin ya da zeytinyağı gibi kaydırıcı bir sıvı ile yağlamak gerekir.
Yeni doğan sünnetinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri bebeğin penisine dışkı bulaşmasını önlemektir. Bebeğin penisine dışkı bulaşmışsa sabunlu su ile yıkamak tavsiye edilir. Yıkama imkanı yoksa, sabunlu su ile silmek te yeterli olur. Sünnet bölgesinin temiz olması enfeksiyon kapmaması açısından önemlidir.
Bebekler sünnet ettirildikten sonra, penisin uç kısmında görülen kızarıklık normal olarak kabul edilir. Sünnet bölgesi iyileştikçe kızarıklık geçer ve derinin alt kısmında sarımtırak bir tabaka oluşur. Bu tabak 10 gün süreyle normal cilt dokusuna dönüşür.
Yeni doğan sünneti sağlıklı mıdır?
Erkek bebek sahibi olan ailelerin ilk aklına gelen şeylerden bir tanesi, yeni doğan sünneti yapmaktır. Bu konuda aileler ikilime düşer, bazen fikir ayrılıkları yaşanır. Kimileri yeni doğan bebeğin sünnet edilmesinin doğru olacağını düşünür, kimi tam tersini. Siz de yeni doğan erkek bebeğinize yeni doğan sünneti yaptırmak istiyorsanız, saglikta.com sitesinin konuyla alakalı uzmanların bilgilerinden derlediği araştırmaya bir lütfen göz atın. Yeni doğan sünneti teknik olarak iki değişik biçimde yapılıyor. Birincisi açık cerrahi yöntemle yapılan sünnet… Bu yöntemde bebeği ameliyathaneye aldıktan sonra üstü ameliyat örtüsüyle örtülüyor, pipisi iyice temizleniyor. Tabi bu arada bebek pipisi iyice kremleniyor ve lokal anestezi sağlanıyor. Sonra pipiye lokal enjeksiyon yapılıp uyuşması sağlanıyor. Ardından sünnet derisini işaretleyen (nereden kesilecekse) doktor, bunu pipiden ayırıyor. Ayrılınca da işaretlenen yerden kesiyor. Bu işlem sırasında kanamalara izin verilmez ve kanama tutulur. Sonra iki doku birbirine dikilir. Sünnet cerrahisi en fazla yarım saat sürüyor. Anne babaların en çok merak ettiği şeylerden biri de yeni doğan sünneti için genel anestezi uygulanıp uygulanmadığı, uygulanıyorsa genel anestezinin risk taşıyıp taşımadığıdır. Uzmanlara göre genel anestezinin ilave bir riski bulunmuyor. Ancak genel anestezi yapılmadan yapılabilecek bir işlem için de genel anestezi uygulamak gereksiz. Bunlardan biri de yeni doğan sünneti. Yani bebek sünneti için genel anestezi gereksizdir. Zira vücuda herhangi bir şeyin faydası var ise kesinlikle karşı etki ihtimali de var diye düşünmek gerekir. Buna karşın sünnet olacak çocuk 3-4 yaşında ise bu çocuğa genel anestezi vermeyip, kollarından, bacaklarından tutarak sünnet ettirmek de çok gereksizdir. Yeni doğan dışındaki çocuklara sünnet sırasında genel anestezi verilmelidir. Zira 6-7 yaş altındaki çocuklar için sünnet psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu yaşlardaki çocuklara genel anestezi vermenin de artı bir riski yoktur. Çocuğun bünyesi böyle şeyler kaldırmıyorsa, lokal anestezi verdiğinizde de sünnet sonrası antibiyotik verdiğinizde de alerjik durumlar ortaya çıkabilir.