Hamilelik İstiyorum

Yumurta dondurma işlemi nedir

Yumurta dondurma işlemi nedir?

Kadınların ilerleyen yaş nedeni ile yumurta rezevlerinin azalması, hamile kalamama sorunlarının başlıca nedenidir. Yumurta dondurma işlemi de, kadınların yumurta hücrelerinin kaliteli olduğu yaşlarda toplanarak, özel tıbbı işlemler ile dondurularak saklanmasıdır. Bu sayede kadınlar doğurganlık yetisini koruma altına alarak, ilerleyen dönemlerde tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilme şansına sahip olabilmektedir.

 

Ayrıca yumurta rezevlerinin bazı hastalıklardan tarafından tehdit altında olması halinde yumurta hücreleri dondurularak saklanabilmektedir.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanabilir?

Kanser teşhisi konmuş hastalara kemoterapi ve radyoterapi tedavileri uygulanmadan önce yumurta dondurma işlemi ile yumurta hücreleri koruma altına alınmaktadır. Kanser tedavileri yumurta rezevlerini ciddi oranda etkileyerek, erken menopoza neden olmaktadır. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için, kanser tedavilerine başlamadan önce yumurtaları dondurularak saklanabilir. Tedavi sonunda tüp bebek tedavi yöntemleri ile yumurtalar aynı kalitede işlevselliğini sürdürerek, gebelik elde edilmektedir.

 

Kariye odaklı yaşayan kadınların gebelik yaşını ertelemesi nedeni ile ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olabilme şansını koruyabilmek için yumurta dondurma işleminden yaralanabilir.

Kişinin ailesinde erken menopoz hikayesi varsa erken yaşlarda menopoz riski vardır. Bu nedenle ileride çocuk sahibi olmak isteyen hastalar yumurta dondurma işleminden yararlanabilir.

 

Geçirilen karın içi operasyonları sonucu meydana gelen komplikasyonlar gebelik için sorun teşkil edebilmektedir. Bu nedenle gebelik isteği yumurta dondurma işlemi sayesinde kontrol altında tutulabilir.

 

Yapılan jinekolojik muayeneler sonucu yumurta rezevlerinin azaldığı tespit edilen genç hastaların yumurta hücreleri dondurularak, ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olma şansı korunabilmektedir.

Yumurta dondurma işlemi ve tüp bebek tedavisi

Yumurta dondurma işleminde, yumurta hücrelerini elde etmek için tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi öncelikle hastanın yumurta gelişimi için bir takım hormon iğneleri kullanılır. Belli bir olgunluğa erişen yumurtalar yumurta çatlatma iğnesinin ardından ince bir kateter aracılığı ile hastanın yumurtalıkların toplanır. Elde edilen yumurtalar vitrifikasyon yöntemi ile hızlı bir şekilde kalitesinden ödün vermeden dondurulur ve sıvı azot içeren tanklarda uzun yıllar bozulmadan muhafaza edilir.

 

Hastanın çocuk sahibi olma isteği ile başvurmasının ardından dondurulan yumurtalar vitrifikasyon tekniği ile hızlı bir şekilde çözülmektedir. Baba adayından elde edilen spermler ile çözülen yumurtalar laboratuvar ortamında bir araya getirilerek, döllenmeye maruz bırakılır. Ancak ön işlem olarak anne adayına transfer edilecek embriyonun rahme tutunması için rahim şartlarını destekleyen östrojen tedavisi uygulanır. Böylece endometrium tabakası kalınlaşarak, embriyonun daha kolay bir şekilde tutunması sağlanır.

 

Daha sonra yumurtaların çözülmesi, yumurta ve sperm hücresinin ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemi ile birleştirilmesi ve oluşan embriyonun gelişimini takiben 5.günü aralarından en iyi kaliteye sahip embriyoların saptanması ile anne adayını rahmine yerleştirilir. Böylelikle tüp bebek tedavi tamamlanmış olur. Transferden 12 gün sonra yapılan gebelik testi ile sonuçlar elde edilmektedir. Gebeliğin elde edilmesinden sonraki süreç normal gebeliklerde olduğu gibi ilerlemektedir.

Yumurta dondurma işleminin avantajı ve dezavantajı nedir?

Kadınların ilerleyen yaş faktörü ile yumurta rezevlerinin azalması gebelik şansını etkileyen en önemli etkendir. Bu nedenle kadınlar çocuk sahibi olabilme isteğini ertelemesi sonucunda bu risk faktörü ile karşı karşıya kalmaktadır. Yumurta dondurma işlemi de kadınların doğurganlığını verimli olduğu yani yumurta hücrelerini kaliteli olduğu yaşlarda dondurularak, ilerleyen yıllarda aynı şansa sahip olabilmektedir.

 

Bu nedenle yumurta rezevlerini olumsuz etkileyen birçok faktörün ekarte edilmesini ve ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olabilme şansının elde edilmesini sağladığı için yumurta dondurma işlemi her açıdan büyük bir avantaja sahiptir. Ancak kadınların ilerleyen yaşlarda yumurta rezevlerini azalmasının yanı sıra gebelik için uygun rahim şartları da bozulmaktadır.

Bu faktör göz önünde bulundurulduğunda, kaliteli embriyo elde edilse bile, rahme tutunamadığı için düşükle sonuçlanabilir. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte bu risk faktörü mümkün olabildiğince minimum düzeye indirilmiştir.

 

Bunun dışında yumurta dondurma işleminin hastanın sağlığını ve gebelik sürecini etkileyebilecek olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olunmasının etik sorumluluğu kişiye aittir.

 

Bir yorum yazın