Hamilelik İstiyorum

Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır

Yumurtlama yani diğer adı ile ovulasyon normal olarak her adet dönemi ortasında yumurtalıklarda bulunan folikül adı verilen keseciklerden yumurta salınmasıdır. Evde kadınlar kendi başlarına yapabildikleri bu testler yumurtlama gününü belirlemeye ve bugünlere yakın zamanlarda ilişkiye girerek hamile olma şansını arttırma amacı ile kullanılır.

Yumurtlama Testi Nasıl Kullanılır ve Nasıl Yapılır?

Testlerin markaları doğrultusunda yapma ve okuma şekilleri değişir. Bazı testlerde idrar kabın içine konur ve test çubuğu idrara batırılır. Bazılarında ise idrar yaparken test çubuğu tutulur. Testin yapılma okuma kuralları aldığınız ürünün kutusunda ayrıntılı olarak yazacaktır. O kurallar doğrultusunda dikkatli olarak uygulayabilirsiniz. Testi yapmak için ilk sabah idrarını kullanmamak gerekir çünkü yanıltıcı olabilir. Ağrı kesici, sigara, antibiyotik ya da alkol alımı testi etkilemeyecektir ancak yumurta tedavisi için uygulanan hormon iğneleri gibi ilaçlar etkileyici ve yanıltıcı olabilir. Testi kullanmadan önce çok sıvı ve sıvı gıdalar da almamaya özen göstermelisiniz çünkü idrardaki LH konsantrasyonunu azaltarak, testin yanlış çıkmasına olanak sağlayabilir. Dolayısı ile testi yapmadan 2 saat öncesine kadar fazla sıvı almamalısınız.

Yaptığınız test, markaya göre değişse bile genel olarak iki pembe çizgi şeklinde yer alacaktır. Bu da testin pozitif olduğunu ve yumurtlama olacağını belirler. Tek çizgi çıkması ise o gün yumurtlamanın olmayacağını gösterecektir. Testin pozitif olması durumunda 24-36 saat sonra yumurtlama olacağı kesindir.